Turizm alanında yapılan COVID-19 (Koronavirüs) ile ilgili çalışmaların bibliyometrik analiz tekniği ile incelenmesi
Review with bibliometric analysis of studies on COVID-19 (Coronavirus) conducted in the field of tourism
- Tez No: 782605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2019 yılının sonbaharının hemen sonrasında Çin'in Hubei eyaletinden başlayarak hayatımıza giren Covid-19, insan sağlığına ve yaşamına verdiği zararın dışında neredeyse tüm sektörleri etkileyerek ekonomik açıdan da büyük kayıplara yol açmıştır. Salgına karşı alınan önlemlerin en başında yer alan soysal izolasyon, insana dayalı emek-yoğun bir hizmet sektörü olan turizme ve ulaşım, konaklama, yeme içme, eğlence vb. gibi turizmin tüm alt bileşenlerine büyük zararlar vermiş öyle ki turizm sektörü 30 yıl gerilemiştir. Salgın başlangıcının üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmiş olup, Covid-19 ile ilgili birçok makalenin ve tezin yazılmasıyla beraber bu verilerin derlenmesi ihtiyacı doğduğu düşünülmüştür. Bu çalışma Covid-19 ve turizmin birlikte işlenildiği Wos veri tabanındaki toplam 488 adet çalışmanın bibliyometrik yöntemler kullanılarak derlenmesini ve temalandırılmasını amaçlamaktadır. Derlenen çalışmalar sonucunda ulaşılan 17 tema içerisinden en çok işlenen temaları sırasıyla Turist davranışları, Turizm endüstrisi ve Turizmin geleceğine yönelik tahmin ve senaryolar oluşturmakta ve turizmin covid-19 ile birlikte işlendiği araştırmaların zamanla arttığı ortaya konmaktadır. Araştırma kapsamında temaların yanı sıra anahtar kelimeler, sayfa sayıları, yayın dilleri ve araştırma türleri gibi çeşitli bibliyometrik sonuçlara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which entered our lives starting from the Hubei province of China right after the autumn of 2019, has affected almost all sectors, apart from the damage it has caused to human health and life, and has caused great economic losses. Social isolation, which is at the top of the measures taken against the epidemic, is related to tourism, which is a human-based labor-intensive service sector, and transportation, accommodation, food and beverage, entertainment, etc. It has caused great damage to all sub-components of tourism, such as tourism sector, that has regressed for 30 years. It has been almost 3 years since the beginning of the epidemic, and it was thought that the need to compile these data has arisen with the writing of many articles and theses about Covid-19. This study aims to compile and theme a total of 488 studies in the Wos database, where Covid-19 and tourism are processed together, using bibliometric methods. Among the 17 themes reached as a result of the compiled studies, the most studied themes are tourist behavior, tourism industry and forecasts and scenarios for the future of tourism, respectively, and it is revealed that the studies in which tourism is processed together with covid-19 have increased over time. In addition to the themes, various bibliometric results such as keywords, page numbers, publication languages and research types were also obtained within the scope of the research.