Non-anemik demir eksikliği vakalarında anemi gelişme sıklığının, anemi gelişen hasta özelliklerinin ve olası etiyolojilerin belirlenmesi
Frequency of anemia development in cases of non-anemic iron deficiency, anemia developing patient features and determination of possible etiologies
  1. Tez No: 782617
  2. Yazar: BATUHAN BERKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç : Çalışmamızda dahiliye polikliniklerimize başvuran anemize olmamış ancak demir eksikliği saptanmış vakaların takibinde anemi gelişme sıklıklarını ve anemi gelişen hastaların özelliklerini belirleyebilmeyi, bu hastaların saptanabilmiş etiyolojilerini özellikle herhangi bir malignite tanısı almışlarsa ortaya koymayı hedefledik. Gereç ve Yöntem : Tek merkez, retrospektif-gözlemsel çalışmamıza SBÜ Sultangazi Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Dahiliye Poliklinikleri'ne 1 Ocak 2019 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılmış 24,533 hasta girişi arasından kriterlerimize uygun 422 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar bulgularının yanı sıra alarm semptomları varlığı, takiplerindeki anemi gelişme durumları, demir preparatı kullanımları, gastrointestinal sistem endoskopi yapılma durumları ve takip süresinde belirlenebilmiş olası etiyolojileri incelendi. Risk analizi yapabilmek için hemoglobin, RDW(Red cell Distribution WidhtEritrosit Dağılım Genişliği), transferrin saturasyonu ve ferritin değerleri kendi içlerinde gruplandırıldı. Yaş açısından riskli grup ise 50 yaş ve üzeri olarak tanımlandı. Bu değerlerin yanında MCV(Mean Corpuscular Volume-Ortalama Eritrosit Hacmi), alarm semptomları varlığı ve cinsiyet özellikleri de kullanılarak regresyon analizleri yapıldı. Bulgular : 422 hastanın %29,1'lik (n=123) bölümünde takiplerinde anemi geliştiği, %70,9'luk (n=299) kısımda gelişmediği belirlendi. Anemi gelişen hastaların gelişmeyenlere göre başvuru anında hemoglobin, transferrin saturasyonu, ferritin değerlerinin daha düşük olması, MCV, RDW ve total demir bağlama kapasitesi değerlerinin daha yüksek olması istatiksel olarak anlamlıydı. Alarm semptomu olmayan hastalara göre olan grupta veya olası etiyolojileri belirlenememiş hastalara göre belirlenmiş grupta, takipte anemi gelişen hasta sayıları istatiksel anlamlı olarak daha fazlaydı. Yaptığımız regresyon analizlerinde başvuru anında transferrin saturasyonu %14,5 ve hemoglobin
Özet (Çeviri)
im : In our study we want to determine the frequency of anemia progression in nonanemic iron deficient patients who refer to our internal medicine policlinis, define their characteristics and their etiologies especially if their final diagnosıs are malignancy releated diseases. Materials and Methods : In our single-center, retrospective-observational study we scanned 24,533 applications to Internal Medicine Policlinics of SBU Haseki Training and Research Hospital between 1 January 2019-1 January 2020 and we select 422 patients who meet our criterias. In addition to demographic characteristics and laboratory data of these patients, we recorded if they have anemia in their follow up, iron drug usages, if they had any gastrointestinal system endoscopy procedure, and their possible etiologies determined by clinicians during follow up. Also we used hemoglobin, RDW, ferritin and transferrin saturation values for risk analyze. We specifiy risky age group as 50 years and older. In addition to these values we use MCV values, alarm symptoms and sex profiles to make regression analyzes. Results : We found that %29,1 percent (n=123) among 422 patients progressed to anemia during their follow up and %70,9 percent (n=299) didn't have anemia. Hemoglobin, ferritin and transferrin saturation values were istatisticly lower, MCV, RDW and total iron binding capacity were istatisticly higher in the group that progressed to anemia. The number of patients who developed anemia during followup was statistically higher in the group with alarm symptoms compared to patients without alarm symptoms, or in the group whose etiology was determined compared to patients whose possible etiology was not determined. In our regression analyzes, it was observed that patients with transferrin saturation %14.5 and hemoglobin