Alfa-tokoferil asetatın glokoma bağlı retinal kan akım düzensizliklerini önleyici etkisi
- Tez No: 782626
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA GALBİNUR MUSAYEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışmada, protein kinaz C (PKC) yolağına özgün etki ile ilintili retinal vasoregülatör etkisi deneysel olarak gösterilmiş olan-tokoferil asetatın, glokomatöz gözlerde retinal kan akımı üzerindeki etkisi klinik olarak incelenmiştir. Yöntem: 30 glokomlu hastanın medikal tedavi ile kontrol altında tutulan 60 gözü çalışmaya dahil edilerek üç gruba ayrıldı. A grubundaki 9 hasta (5 sekonder açık açılı, 4 dar açılı glokom) tokoferol almazken, B grubundaki 12 (7 sekonder açık açılı, 5 dar açılı glokom) ve C (4 sekonder açık açılı, 5 dar açılı glokom) grubundaki 9 hasta düzenli olarak sırasıyla 300 ve 600 mg/gün oral RRR--tokoferil asetat (Ephynal, Roche, İstanbul) aldılar. Deney sonu kan tokoferol seviyeleri yüksek perfüzyonlu lipid kromatografisi (HPLC assay) ile belirlendi. Çalışmanın başlangıcında, 6. ve 12. aylarda Doppler US ile oftalmik (OA) ve posterior silier (PSA) arterlerdeki pulsatilite indeksi (PI) ve rezistif indeks (RI) değerleri kayıt edildi. 6. ve 12. aylardaki PI ve RI değerleri başlangıç değerleri ile karşılaştırılarak ΔRI ve ΔPI farklılık değerleri elde edildi. İstatistiksel analizler Mann-Whitney u testi ile yapıldı. p0.1 anlamsız olarak değerlendirildi. Bulgular: A gurubu ΔRI ve ΔPI değerlerinin -AO ΔRI hariç- zaman içinde yükseldiği, B ve C gurubundaki ΔRI ve ΔPI değerlerinin daha düşük olduğu ve bu değişimin genelde doz ve zaman bağımlı bir karakter taşıdığı gözlendi. 6. ve 12. aylardaki PSA ΔRI ve 6. ay OA ΔPI değerlerindeki farklılıklar istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. Tartışma: Bu çalışmada oral -tokoferil asetata bağlı vazoregulatör etki Doppler US ile gösterilmiştir. E vitamininin glokomda bilinen ve PKC yolu üzerinden olası etkilerini de göz önünde tutarsak, bu drogun glokomatöz hasara karşı retinayı korumada antioksidan etkisinin ötesinde bir ilgiyi hak ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Purpose: -tocopherol is a liposoluble antioxidant. It is also a tyrosine kinase inhibitor and proved vasoregulator on retina via PKC pathway. In this study, we have eveluated the effects of -tocopheril acetate on retinal blood flow via PKC pathway in glaucomatous eyes. Methods: Sixty glaucomatous eyes with various etiologies of 30 patients were included in this study. While group A (5 secondary open angle, 4 angle closure glaucomas) patients were recieving no tocopherol, group B (7 secondary open angle, 5 angle closure glaucomas) and C (4 secondary open angle, 5 angle closure glaucomas) patients were given 300 and 600 mgs/day of oral -tocopheril acetate, respectively. Mean intraocular pressure was lower and visions were better in group A then other groups. There were no significant difference between the groups in the means of age, gender, additional pathologies, c/d ratios, and number of medications. Final blood tocopherol level of each patient was confirmed with HPLC assay. Retinal blood flows have been evaluated with orbital Doppler ultrasonography of ophthalmic (OAs) and posterior ciliary arteries (PCAs) in the begining, 6. and 12. months of the study.