Primer açık açılı glokomu olan katarakt olgularında fakoemülsifikasyon ve iol implantasyonunun öncesi ile sonrasında ön segment parametrelerinin oct ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment parameter changes before and after phacoemulsification and iol implantation using oct in eyes with cataract and glaucoma
- Tez No: 782649
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZEN AYRANCI OSMANBAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokomlu gözlerin, fakoemülsifikasyon ve İOL (intraokuler lens) implantasyonunun öncesi ve sonrasında, ön segment OCT (optik koherens tomografi) ile ölçülen, ön kamara açısı (ÖKA), iris kalınlığı (İK), kornea kalınlığı (KK), açı açıklığı mesafesi (AAM) gibi ön segment parametrelerinin değişimini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Katarakt ve Refraktif Cerrahi birimine Aralık 2014 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran ve yapılan muayene ile tetkikler sonucunda primer açık açılı glokomu olduğu saptanan 39 hastanın 49 gözü dahil edildi. Tüm hastalara ön segment OCT ölçümü yapıldı. Elde edilen preoperatif ve postoperatif sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 67±8yıl olan 22 kadın, 17 erkek toplam 39 primer açık açılı glokomu olan hastanın ön segment OCT ölçümü dahil edildi. Kornea kalınlığında postoperatif değerlerde preoperatif değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,480). Ön kamara açısı, skleral açı açıklığı mesafesi (500μm ve 750μm), iris kurvatür kalınlığı, ön kamara derinliği, trabeküler- iris arası alanda preoperatif değerlere göre postoperatif ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı artış izlendi. (p< 0,001) Sonuçlar: Glokomlu hastalarda yapılan fakoemülsifikasyon ve İOL implantasyonu sonrası ön kamara derinleşip açı elemanları genişler böylece göz içi basıncı düşerek kontrolü daha kolay hale gelir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare values like anterior chamber angle, thickness of iris, thickness of cornea, angle-opening distance of eyes with primary open-angle glaucoma; before and after phacoemulsification with IOL (intraocular lens) implantation, which are measured by anterior segment OCT (optic coherence tomography). Methods: 49 eyes of 39 patients, who have visited Cataract and Refractive Surgery Unit of Ophthalmology Clinic of Istanbul Education and Research Hospital between December 2014 and May 2016, are included to our study. All patients have been examined with anterior segment OCT and assessed to have primary open-angle glaucoma objectively. All preoperative and postoperative data have been evaluated statistically. Results: Anterior segment OCT measurements of 39 patients (22 women and 17 men) with primary open-angle glaucoma, included to the study. Median age of total population was 67±8years. No statistically significant difference between preoperative and postoperative measurements of corneal thickness was found (p=0.480).