Sağlık personellerinin mülteci hastalara karşı duygu dışa vurum tarzları 'Kilis ili örneği'
The expression styles of emotions of health staff against refugee patients 'Sample of Kilis province'
- Tez No: 782650
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma Kilis'teki sağlık personellerinin mülteci hastalara karşı duygu dışavurum tarzlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma tanımlayıcı tip olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Kilis ilinde bulunan KDH, Kilis TSM, Kilis Babı-Şifa GSM 'nde 710 sağlık personeli, örneklemi ise 452 sağlık personeli oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Mart-Eylül 2022 ayları arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında sağlık çalışanların sosyodemografik özelliklerini belirleyen tanıtıcı bilgi formu ve Duygu Dışavurum Tarzları Envanteri (DDTE) Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Skewness-Kurtosis testi, t testi, Anova testi, Mann Withney U testi, Kruskal Wallis testi, post hoc testi, Bonferroni testi kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık personellerinin duygu dışavurum tarzları altboyutlarından aldıkları puan ortalamaları; mutluluk duygusunun 25.47 ±4.28, üzüntü duygusunun 39.85±5.73, öfke duygusunun 44.61±7.44, olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the emotional expression styles of the health personnel in Kilis towards refugee patients. Material and Method:The study was conducted as descriptive type. The population of the study consists of 710 health personnel in KDH, Kilis TSM, Kilis Babı-Şifa GSM located in Kilis, and the sample is 452 health personnel. The data of the study were collected between March and September 2022. An introductory information form, which determines the sociodemographic characteristics of healthcare workers, and the Emotional Expression Styles Inventory (EESI) Scale were used to collect the data. In the evaluation of the data; Skewness-Kurtosis test, t test, Anova test, Mann Withney U test, Kruskal Wallis test, post hoc test, Bonferroni test were used. Results: The mean scores of the health personnel from the sub-dimensions of expression styles; it was found that the feeling of happiness was 25.47 ±4.28, the feeling of sadness was 39.85±5.73 and the feeling of anger was 44.61±7.44.