Aquamatic ofset baskı sisteminde standart baskı sürekliliğinin sağlanması
  1. Tez No: 78266
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CEM ÖZAKHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ill ÖZET Çalışmada önce ana baskı sistemleri ve baskı kalitesini etkileyen unsurlar incelendi. Mürekkepler, nemlendirme suyu, ana baskı sistemlerine ait kalıp yapımı ile kurumaya etki eden faktörler incelendi. Aquamatic nemlendirme sistemi ve çalışma konusu ile ilgili teorik modeller ayrıntılı olarak incelendi. Bu modellerin en önemlisi olan Surlanda modeli ayrıca incelendi. Sürekli kaliteli baskı için baskı şartlan belirlendi. Uygun baskı şartlarında gerçekleştirilen örnekler üzerinde yapılan standart kalite kontrollerinin teorileri incelendi. Baskı odası en iyi baskı şartlarına getirildi. Uluslararası standart baskı kalite kontrol stripti sayılan UĞRA 82 film kontrol şeridi 100.000 adet basılacak olan bir siparişin kenarına montaj edilerek tamamen elektronik bir pozlandırma cihazı ile fabrikasyon hassaslaştırılmış alüminyum kalıp poz testleri yapılarak pozlandınldı. Kalıp çözünürlük kontrolü ayrıca UĞRA 82'nin kalıp üzerindeki görüntüsünde de yapıldı. Pozlandırılan kalıp tam otomatik banyo makinasında banyo edildi ve filmdeki görüntünün kalıp üzerine kayıpsız tesbit edilmesi“kissprint”testi de yapılarak sağlandı. Kalıp makinaya takılarak dört farklı deneme baskısı; baskı kalitesine ençok etkisi olan parametrelerde anlamlı değişiklikler yapılarak 10.000'er adet yapıldı. Her baskı deneyi sırasında 1000 lik aralıkla numuneler alındı. Bu numuneler üzerinde belirli zaman aralıklarında dansitometre ile mürekkep yoğunluk ölçümleri yapıldı. Baskı boyunca nemlendirme suyu pH değişimleri kontrol edildi. Zamana bağlı dansitometrik değişikliklerin, pH değişikliklerinin, grafiklerle de gösterimi yapıldı. Dansitometrik değerlerin standart sapmaları belirlendi. Numunelerin üzerindeki UĞRA 82 test bandının baskı kalitesine kriter olabilecek 4 farklı kısmından 125 defa büyüterek stereoskopik mikroskopta fotoğrafları çekildi. Fotoğraflar üzerinde su mürekkep sınır ilişkisi, şişme, yayılma, şekil deformasyonu, mürekkebin kağıt yüzeyine tutunmasının tesbitleri yapıldı. Sonuç ve irdeleme bölümünde ilk ve sürekli baskı yapabilmek için optimum baskı şartlarının örnek baskılar da incelenerek tesbitleri yapıldı. Kaliteli baskılar için baskı alü malzemesi, mürekkep, nemlendirme suyu, baskı kalıbı gibi malzemelerin de özellikleri belirlendi. Ayrıca aquamatic sistem de ilk ve sürekli kaliteli baskı sonuçlarının alınabilmesi için kaliteyi etkileyen parametreler neden sonuç ilişkisinde anlatıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the main printing systems and elements, which effect the quality of printing, are examined. In Chapter II, inks, wetting water, and plate making, which belong to the main printing system, are studied. Drying and the affecting factors of it are also explained. In Chapter III, aquamatic wetting system and theoretical models including Surland on this subject are examined. Printing conditions for the continuous quality printing are determined. Standard quality control theories which are based on samples obtained under the suitable printing conditions are also researched. Pressroom is prepared according to the most suitable conditions for printing UGRA 82-film control strip, which is considered as the quality control strip in international standards, mounted on a prescription, which is ordered to the Department of Printing for 100.000 copies. First, exposure tests are made. With the electronic exposure machine the plate was exposed on the light sensitive aluminum plate. Control of the plate's solubility is also checked on the specter on UGRA 82 plate. It is developed in the automatic developing machine. With the“kissprint”test, the specter on the film is ensured to be fixed on the plate without any loss. The plate is put on the machine and four different printing tests are made. In the printing test, the parameters, which have important affects on the quality of printing, are changed and each time 10000 copies are printed. During the printing process, samples are taken from every 1000 copies. Ink density measurements are made with the densitometer on these samples on certain time intervals. Changes of pH in wetting water are controlled during the printing process. Changes of densitometer values and pH against time are shown on the graphs.