ERP software a tool in reengineering
Bir yeniden yapılanma aracı olarak işletme kaynakları planlama yazılımları
  1. Tez No: 78267
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada İşletme Kaynakları Planlama (ERP - Enterprise Resources Planning) Yazılımı projeleriyle organizasyonlardaki yeniden yapılanma projelerinin ilişkisi incelenecektir. Yeni bir kavram olan ERP detaylı olarak açıklanacak, kavramın MRP- Malzeme İhtiyaç Planlaması ve MRP II - Üretim Kaynakları Planlaması, kavramlarından nasıl bugüne geldiğine değinilecektir. ERP yazılımları bir iş fonksiyonları bütünüdür. Bu fonksiyonların içeriği yönetime veya yürütmeye yönelik olabilir. Yazılım tasarımı tüm iş gereksinimlerini karşılamayı amaçlamıştır. Bu çerçevede yazılımın içinde yer alacak fonksiyonlar en iyi pratik uygulamalardan yola çıkılarak seçilmiştir. Bu fonksiyonlar bütünü, boyutu, sektörü, ülkesi farketmeksizin tüm firmalar için çeşitli iş akış modelleri sunmaktadır. Ardem ERP projesi ilişkinin incelenmesinde gerçek yaşam uygulaması olacaktır. Proje, bir SAP R/3 yazılımı uygulamasıdır. SAP R/3 yazılımının özellikleri, Ardem süreçlerinin yeniden yapılandırılmasında kullanılan araç olması nedeniyle açıklanacaktır. Uygulamanın kavramsal tasarım evresinde Ardem fonksiyonlarının karşılaştırılması yapılmış ve R/3 yazılımı ile uyuşmayan süreçler yeniden tasarlanmıştır. Projenin Ardem süreçlerine katkısı, iş birimleri arasında kurulan entegrasyon, zenginleşen işlevsellik, artan kontrol, ofis otomasyonu ve dünya çapında bir yazılımın kullanıcısı olmaktan kaynaklanan versiyon yenileme ve bakım garantileridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between Enterprise Resources Planning(ERP) software implementation and reengineering projects in the organizations is analyzed. As a new concept ERP is explained in detail taking into account its evolution from Material Requirements Planning(MRP) through Manufacturing Resources Planning (MRP II). ERP Software are composed of business functions in management and operational context. Their design is aimed to satisfy the process requirements for all business and industrial practices. The best practices throughout the world has been chosen to participate in the composition. The composition is a standard software serving many different process flows for any company independent of its scale, sector, country etc. The real-time application to analyze the relationship is Ardem ERP project. The project is a SAP R/3 implementation. The aspects of R/3 software are given as an overview since it has been the tool used in reengineering applications in Ardem. The functional cross check is done during the conceptual design phase of the project and new processes for the nonconforming processes are designed. The project's contributions to Ardem business processes are integration, functional flexibility, control, office automation, and being in the global software user family.