Viyola eğitiminde kullanılan sağ el ve sol el teknikleri, metotları ve öğretim yöntemlerinin belirlenmesi
Determination of right hand and left hand techniques, methods and teaching methods used in viola education
- Tez No: 782672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalgı eğitimi müzik öğretmeni adayları için çok önemli bir yere sahiptir, çünkü müzik öğretmeni adayları mesleki yaşantısında çalgısıyla kendilerini müzikal olarak ifade edebilir ve öğrendiği bilgileri çalgısıyla örneklendirebilir. Bu doğrultuda çalışmada, Türkiye'de ki Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında görev yapan viyola eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda, viyola eğitiminde sıklıkla kullanılan sağ el ve sol el teknikleri, bu tekniklerin öğretiminde kullanılan metotlar ve öğretim yöntem tekniklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Viyola eğitimine yönelik yapılan bu çalışma, literatüre katkı sağlaması, özgün olması, gelecekte yapılacak olan çalışmalara kaynaklık etmesi ve viyola eğitiminin daha verimli hale getirilmesine katkı sağlayacağı bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Konuyla ilgili öncelikle literatür çalışması yapılmış, çalışmanın amacına yönelik sorular tespit edilerek bu doğrultuda çalışma grubu belirlenmiş ve Harran Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'nun 15.02.2021/25 sayılı onayı ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapan 13 viyola eğitimcisi oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu form iki bölümden oluşmaktadır, birinci bölümde öğretim elemanlarının demografik bilgilerine yönelik sorular, ikinci bölümde ise 8 açık uçlu soru yer almaktadır. Görüşme sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve frekans yüzde hesaplamalarıyla veriler desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, viyola eğitimcilerinin en sık kullandığı üç sağ el tekniği olduğu ve sırasıyla bu tekniklerin detache, legato, staccato, olduğu tespit edilmiştir. Genellikle öğrencilerin her birinin seviyesinin farklı olmasından dolayı sınıf düzeyinde sağ el tekniklerinin dağılımına ulaşılamamıştır. Viyola eğitimcilerinin sol el tekniği olarak sıklıkla doğru tutuş, vibrato ve pozisyon geçişi tekniklerini kullandığı görülmektedir. Sıklıkla kullanılan sağ el ve sol el tekniklerine yönelik öğretim elemanlarının Ayfer Tanrıverdi (1-2-3-4) kitapları, Ömer Can Viyola Metodu (1-2-3-4) ve Mazas etütlerini kullandıkları görülmüştür. Viyola eğitimcilerinin sağ el ve sol el tekniklerinin öğretimine yönelik anlatma yöntemi, gösterip yaptırma ve problem çözme yöntem ve tekniklerini kullandıkları tespit dilmiştir. Ayrıca öğretim elemanlarının araştırma-inceleme, sunuş yolu ve işbirlikli öğrenme gibi öğretim stratejilerini kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Instrument education has a very important place for music teacher candidates, because music teacher candidates can express themselves musically with their instruments in their professional life and can exemplify the information they have learned with their instrument. In this context, in the present study, it is aimed to determine the right-hand and left-hand techniques that are frequently used in viola education, the methods used in the teaching of these techniques, and the teaching method techniques in accordance with the views of the viola educators working in the Fine Arts Education Departments, Music Education Departments of the Education Faculties in Turkey. This study on viola education is thought to be important in terms of contributing to the literature, being authentic, being a source for future studies and contributing to viola education to be more efficient. In this study, one of the qualitative research methods, the case study design was used. First of all, a literature study was conducted on the subject, questions were determined for the purpose of the study and according to the purpose, the study group was specify and interviews were held with the approval of the Harran University Social and Human Sciences Ethics Committee, numbered 15.02.2021/25. The study group of the research consists of 13 viola educators working in the Music Education Departments of the Fine Arts Education Department in Turkey. A semi-structured interview form, one of the data collection methods, was used in this research. This form consists of two parts, in the first part there are questions about the demographic information of the instructors, and in the second part there are 8 open-ended questions. The obtained data in the consequences of the interviewers were analyzed by content analysis method and the data were supported by frequency percentage calculations. As a result of the research, it has been determined that three right-hand techniques most frequently used by viola educators and and these techniques were determined as detache, legato, staccato, respectively. Generally, the distribution of right-hand techniques at the grade level could not be reached due to the different level of each of the students. It is seen that viola educators often use vibrato and position transition techniques as left hand techniques. It has been observed that the instructors use Ayfer Tanriverdi (1-2-3-4) books, Ömer Can Viola Method (1-2-3-4) and Mazas etudes for frequently used right-hand and left-hand techniques. It has been determined that viola educators use narration method, demonstration and problem solving methods and techniques for teaching right and left hand techniques. In addition, it was concluded that the instructors used teaching strategies such as research-examination, presentation and cooperative learning. Suggestions were made in consequences of the obtained results.