Ayfer Tanrıverdi 1 numaralı viyola metodunun içerik ve hedefler yönünden incelenmesi
Examining Ayfer Tanriverdi's viola method number 1 in terms of content and objectives
  1. Tez No: 677098
  2. Yazar: BEGÜM SİVRİ ÖZKARADİĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma ile Ayfer Tanrıverdi Viyola Metodu I'de yer alan ve amaçlı örneklem yoluyla seçilen etütlerin; künyeleri, sağ el – sol el teknikleri, müzikal ifadeler ile bu etütlerin içerdiği bilişsel ve devinişsel hedeflerin incelenmesi amaçlanmıştır. Müzik eğitiminin bir boyutu olan çalgı eğitiminin içerisinde yer alan ve özellikle teknik kazanımları edinmeye yardımcı olan metotlar; öğrencilerin gelişmesi için vazgeçilmez yazılı kaynaklar olup, aynı biçimde viyola öğretiminde temel kaynak olarak kullanılan Ayfer Tanrıverdi'ye ait“Viyola Metodu I”isimli kaynak da başlangıç viyola öğretimi bağlamında araştırmaya değer görülen bir metotdur. Bu araştırmada, durum tespitine dayalı genel tarama modelinde betimsel bir desen kullanılmış olup; araştırmanın sonucunda, Ayfer Tanrıverdi Viyola Metodu I'de yer alan etütlerde; sağ elde %84'lük oranla detaşe, %57'lik oranla ise legato tekniklerinin bulunduğu, sol elde %25'lik oranla akor, ardından ise %11'lik oranla çift ses tekniklerinin yer aldığı, %36'lık oranla forte, %20'lik oranla ise mezzoforte müzikal ifadelerine yer verildiği, bilişsel olarak 4 düzeyde 38 hedef, devinişsel olarak ise 2 düzeyde 8 hedef içerdiği görülmüştür. Çalgı eğitiminde çalgı öğrenmeye katkı sağlayacağı düşünülen bu ve benzeri çalışmaların, diğer viyola metotları ve başkaca çalgılar için yazılan metotlar üzerine de yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the etudes included in Ayfer Tanriverdi Viola Method I and selected through purposive sampling; tags, right-hand - left-hand techniques, musical expressions and the cognitive and psychomotor goals of these studies with this research. Methods that are included in instrument education, which is a dimension of music education, and especially help to acquire technical gains; Ayfer Tanriverdi's“Viola Method I”, which is an indispensable written source for the development of students, is also a method that is worth researching in the context of initial viola teaching. In this study, a descriptive design was used in the general survey model based on due diligence; As a result of the research, in the etudes in Ayfer Tanrıverdi Viola Method I, there are detachment techniques in the right hand with a ratio of 84% of the right hand has detachment, 57% of legato techniques are used, 25% of the left hand is chord, followed by 11% of double voice techniques, 36% of forte, 20% of It was seen that the musical expressions of mezzoforte were included with a ratio of 5%, and it included 38 targets at 4 levels cognitively and 8 targets at 2 levels psychomotorically. It is suggested that these and similar studies, which are thought to contribute to instrument learning in instrument education, should also be carried out on other viola methods and methods written for other instruments.