Viyola öğretiminde kullanılan Mazas 'special etudes op.36' metodunun sağ el ve sol el teknikleri yönünden incelenmesi
The examination of MAZAS' 'special etudes op.36' method used in the viola education in terms of right and left hand techniques
  1. Tez No: 159092
  2. Yazar: SERKAN ÖZAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VİYOLA ÖĞRETİMİNDE KULLANILAN MAZAS“SPECIAL ETUDES OP.36”METODU'NUN SAĞ EL VE SOL EL TEKNİKLERİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Serkan OZAY GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, ülkemizde viyola eğitiminde en çok kullanılan metotlardan biri olan J. F. Mazas'm“Speciales Etudes op.36”metodunu inceleyen betimsel bir çalışmadır. Viyola öğrenci ve eğitimcilerinin derslerde ele alacakları“Mazas”etüt ve eserlerin çalışılmasında yardımcı olması amacı ile yapılmıştır. Metot kapsamındaki etütler, sağ el ve sol el teknikleri yönünden incelenmiştir. Her iki elin tekniksel gelişimine katkıda bulunacak 30 etüdün, çağdaş öğretim programında yer alan ve öğrencilere kazandırılması planlanan öncelikli hedefleri ve hedef davranışları tablolar ile sunulmuştur. Etütler ile ilgili diğer açıklamalar ise tabloların altında yer almaktadır.11 Bilim Kodu : Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı Anahtar Kelimeler : Viyola, Mazas, Sağ El ve Sol El teknikleri Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Ferda G. ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
İİİ THE EXAMINATION OF MAZAS'“SPECIAL ETUDES OP.36”METHOD USED IN THE VIOLA EDUCATION IN TERMS OF RIGHT AND LEFT HAND TECHNIQUES (Thesis For Master's Degree) Serkan OZAY GAZI UNIVERSITY EDUCATION FACULT MUSIC EDUCATION DEPARTMENT Ankara 2005 ABSTRACT This s research is a descriptive study examining the method of J. F. Mazas'“Special Etudes op.36”which is one of the most used methods in the viola education in our country. It was done for the purpose that the viola students and educationalist colud enlarge their point of views to Mazas' studies and Works that they would deal with in the lessons. It was defined, being scanned the right and left hand techniques in the scope of the method and then in the light of these definitions, the studies were examined in terms of target and target behaviours taking part in the contemporary education. 30 studies which will contribute to the technical development of both hands, the privileged targets that are planned the students to earn those and target behaviours were presented with the tables. The other statements with regard to studies were made under the tables.IV Science Code : Fine Arts Education Department Music Teaching Department Key Words : Viola, Mazas, Right and Left hand techniques Number of Pages : 67 Adviser : Yrd. Doç. Ferda G. ÖZTÜRK