Korona virüs salgınıyla ilgili karikatürlerde naratif bir inceleme
A narrative review in caricatures about the corona virus pandemic
- Tez No: 782688
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsanlık tarihi çok eski çağlardan bu yana birçok salgın hastalığa maruz kalmıştır. Karşılaşılan bu salgın hastalıklarla mücadele süreci, içinde bulunulan çağın veya dönemin imkânlarına göre değişmektedir. Dünya genelinde en son yaşanan salgın hastalık ise Covid-19 salgınıdır. Bu hastalık 2019 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına almış, bugün ise etkileri hâlâ devam etmektedir. Günümüzde küreselleşen dünyanın hız kazanmasıyla birlikte hastalık da tüm ülkelere hızlı bir şekilde yayılmıştır. Tüm dünya ortak bir paydada buluşarak salgın ilan edilen bu hastalıkla savaşmaya başlamıştır. Hastalık; sağlık, ekonomi, eğitim gibi global gündemi etkilemekle kalmamış, yerel gündemde de değişimler yaşanmasında etkili olmuştur. Yaşam şekli, değişen toplum düzeni, toplumsal kural ve normlar, gelenek ve görenekler gibi kültürel ögeler de salgından sonra değişmeye başlamıştır. Tarih boyunca bir toplumda yaşanan değişimler, o topluma ait sözlü, yazılı ve görsel ürünlerine konu olur. Covid-19 salgını da elbette bu ürünlerin konusu olmaktan geri durmamıştır. Herkesi ilgilendiren ve etkileyen bu salgın hastalık, çizgi ve mizah unsurunu bir arada kullanarak güldürürken düşünme sağlayan karikatürlerde kendine alan bulmuştur. Karikatürler iletmek istedikleri mesajı doğrudan veya dolaylı yoldan anlatan birer anlatı metnidir. Böylece koronavirüsle ilgili dikkat çekmek istenilen yerler karikatür sayesinde öz ve etkili bir şekilde işlenebilecektir. Bu yüksek lisans çalışmasında koronavirüsle ilgili olan karikatürler bir araya getirilmiş, bu karikatürler naratif açıdan incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise bahsedilen konudaki karikatürler ile ilgili değerlendirme yapılmış, bu değerlendirme sonucunda yaşanan küresel bir salgının toplumun anlatı dünyasını etkilediği ve değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human history has been exposed to many epidemics since ancient times. The process of combating these epidemics varies according to the possibilities of the current era or period. The most recent epidemic disease in the world is Covid-19. This disease has affected the whole world since 2019 and its effects are still ongoing today. Today, with the acceleration of the globalized world, the disease has spread rapidly to all countries. The whole world has come to a common ground and started to fight against this disease, which has been declared a pandemic. The disease has not only affected the global agenda such as health, economy and education but has also changed the local agenda. Cultural elements such as lifestyle, changing social order, social rules and norms, traditions and customs started to change after the Covid-19 pandemic. Every change in society has been the subject of all verbal, written and visual products created in that society. Of course, the Covid-19 pandemic has not stopped being the subject of these products. This pandemic, which concerns and affects everyone, has found its own subject area in caricatures that provide thinking while making people laugh by using comic and humor elements together. Caricatures are narrative texts that directly or indirectly describe the message they want to convey. Thus, the places that are desired to draw attention about the coronavirus can be handled in a concise and effective way through caricature. In this master's thesis, caricatures related to the coronavirus were brought together and these caricatures were analyzed from a narrative point of view. At the end of the study, an evaluation was made about the cartoons on the subject, and as a result of this evaluation, it was determined that a global pandemic affected and changed the narrative world of the society.