Dinler tarihi bağlamında Ellen Stone olayı
The Ellen Stone affair in the context of the history of religions
  1. Tez No: 782689
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amerikan Board temsilcisi Ellen Maria Stone ve yardımcısı Katerina Cilka, Rumeli'nin Selanik vilayetinin Selanik sancağına bağlı Ustrumca şehrinin Bansko köyünde 3 Eylül 1901 tarihinde kaçırıldı. 23 Şubat 1902'ye kadar yaklaşık beş ay boyunca gözaltında tutuldu. IMRO üyeleri tarafından yapılan bu kaçırma, Amerika'nın ilk modern rehine krizi olarak dikkat çekti. IMRO'nun amacı ABD ve Avrupa'nın dikkatini Osmanlı Devleti'nin Rumeli topraklarındaki olaylara çekmek idi. Rehineler için talep edilen ücret Amerikalı misyonerler tarafından başlatılan yardım kampanyası ile toplandı. Osmanlı Devleti'ndeki Amerikalı yetkililer tarafından kaçıranlara teslim edildi. Bu meblağı, Rumeli'deki ayrılıkçı isyan hareketlerinin finansesinde kullandılar. Bayan Stone da Katerina da kendilerini kaçıranlar için şikayetçi olmadı. Üç bölümden oluşan çalışmamızda bu olay, Dinler Tarihi açısından ele alınmıştır. Birinci bölümde Ellen M. Stone'un doğumu, eğitim hayatı ve Amerikan Board çatısı altındaki çalışmaları işlenmiştir. İkinci bölümde rehine olayı detaylarıyla anlatılmıştır. Kaçıranların kimliği ve Ellen M. Stone'un serbest bırakılmasına yönelik teşebbüslere de değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise serbest kaldıktan sonraki Stone'nun bölgede ve ülkesindeki faaliyetleri ile kaçıranların isyan hareketlerindeki rolü işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
American Board representative Ellen Maria Stone and her assistant Katerina Cilka were abducted on September 3, 1901, in the village of Bansko in the city of Strumica, in the Thessaloniki sanjak of the Thessaloniki province of Rumelia. He was detained for about five months until February 23, 1902.This kidnapping by IMRO members drew attention as America's first modern hostage crisis. The aim of IMRO was to draw the attention of the USA and Europe to the events in the Rumelian lands of the Ottoman Empire. The price demanded for the hostages was collected with the aid campaign initiated by the American missionaries. It was handed over to the kidnappers by the American authorities in the Ottoman Empire. They used this amount to finance separatist rebellion movements in Rumelia. Neither Ms. Stone nor Katerina made any complaints about their kidnappers. In our study, which consists of three parts, this event is discussed in terms of the History of Religions. In the first chapter, the birth of Ellen M. Stone, her education life and her work under the umbrella of the American Board are discussed. In the second part, the hostage incident is explained in detail. The identity of the kidnappers and the attempts to release Ellen M. Stone were also mentioned. In the third chapter, Stone's activities in the region and in his country after he was released, and the role of the kidnappers in the rebellion are discussed.