Evaluation angiotensin converting enzyme (Ace), interleukin-6, urea, creatinine, lactate dehydrogenase (Ldh) and other parameters in patients with COVID-19
COVID-19 hastalarında anjiyotensin dönüştürücü enzim (Ace), interlökin-6, üre, kreatinin, laktat dehidrojenaz (Ldh) ve diğer parametreleri değerlendirin
  1. Tez No: 782720
  2. Yazar: NOORULDEEN NAJM ABDLLAH AL-MAGSOOSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) Anjiyotensin (Ang) II yolunun dolaşım hemostazı ve bağışıklık tepkileri üzerinde çok önemli düzenleyici etkileri vardır. Bu yol, akut akciğer hasarı ve akut solunum sıkıntısı sendromunun gelişiminde önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı şunları içeriyordu: Covid-19 hastalarında ACE ve interlökin-6 ve diğer parametreleri belirlemek. Bu çalışma, COVID-19'daki ACE aktivitesini sağlıklı bireylerle karşılaştırarak değerlendirmeyi ve hastalık şiddeti ile ACE aktivitesi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Şiddetli hastalığa ve/veya mortaliteye doğru erken ilerleme için risk faktörlerinin belirlenmesi, COVID-19 hastalarının pratik yönetimi için esastır. Bu çalışmada, değişen derecelerde hastalık aktivitesine sahip 90 denek (45 kadın ve 45 erkek) ve yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından eşleştirilmiş 90 sağlıklı kişiden oluşan bir kontrol grubu Değerlendir (ACE), IL-6, üre, covid-19'lu hastalarda kreatinin, laktat dehidrojenaz ve diğer parametreler). Çalışma klinik önemi yaş, ağırlık ve vücut kütlesi buldu. ACE ve LDH için de büyük önem taşıyorlardı ve etkileri Covid 19 hastalarında belirgindi. Yağlar için net bir önemi yoktu iken. Çalışma, yaş, kilo, ACE ve LDH faktörlerinin Covid-19 hastalığının gelişiminde ve şiddetinde en büyük role sahip olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Angiotensin (Ang) II pathway plays important regulatory effects on both the hemostasis of the circulatory system and the immunological responses. This pathway plays a significant part in the pathophysiology that underlies both acute lung damage and acute respiratory distress syndrome. The purpose of this study included: determining ACE and interleukin-6 and other parameters in patients with Covid-19. The purpose of this research was to analyze the relationship between illness severity and ACE activity, as well as to evaluate the level of ACE activity present in COVID-19 by comparing them to healthy persons. It is essential to the effective care of COVID-19 patients that risk factors for early development toward severe illness and/or death be identified. In this study, 90 subjects (45 women and 45 men) with varying degrees of disease activity and a control group consisting of 90 healthy individuals matched for age, gender and body mass index will be evaluate (ACE), IL-6, urea, creatinine, lactate dehydrogenase and other parameters in patients with covid-19).