Çin'in Kuşak-Yol Projesinin ekonomi politiği ve Türkiye'ye olası etkileri
Political economy of the China's Belt-Road Project and its potential effects on Turkey
  1. Tez No: 782723
  2. Yazar: BUĞRA RIZA KUDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uluslararası sistemin çok kutuplu bir yapıya doğru evrimleşmesinin büyük nedenlerinden birisi de, Çin'in ekonomik bir dev olarak yükselişe geçmesidir. Çin'in ekonomi temelli büyük bir güç olarak uluslararası sahneye çıkması, beraberinde kendi ekonomik dinamikliğini artırmak için“Kuşak-Yol”Projesi'ni ortaya çıkarması ile sonuçlanmıştır. Bu bağlamda tezin konusu genel olarak Kuşak-Yol Projesi'ni, özel olarak da Kuşak Yol Projesi'nin Türkiye'ye etkilerini anlatmaktadır. Coğrafi ve jeopolitik konumundan ötürü, Türkiye her zaman batı-doğu eksenli uluslararası gelişmelerden etkilenmiştir. Bu nedenle, çok kapsamlı bir proje olan Çin'in Kuşak-Yol'u da batı-doğu eksenli unsurlarıyla Türkiye'yi etkileyecektir. Bu çerçevede tezin amacı Kuşak-Yol Projesi'nin ekonomi-politiğini yaparak, tezin temel problematiği olan Türkiye'ye olası etkileri üzerine fikirler sunmaktır. Kuşak Yol Projesi henüz bitmemesine rağmen içinde Türkiye'nin de yer aldığı birçok somut adım atılmıştır. Öte yandan bir süper güç olarak ABD, Çin'in yükselişini ve Kuşak-Yol Projesi'ni kendine bir tehdit olarak algılamaktadır. Haliyle uluslararası ilişkilerde yaşanan bu gelişmeler, kaçınılmaz olarak Türkiye'yi de etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
One of the significant reasons for the evolution of the international system into the multipolar structure is the rise of China as an economic giant. The entrance of China into the international stage as an immense economic-based power has ended with the emergence of the“Belt Road”Project to increase its self-economic dynamics. In this context, the topic of the thesis is explaining the Belt Road Project. Because of its geographical and geopolitical location, Türkiye always has been affected by the west-east axis international issues. Therefore, as a wide range of projects, China's Belt Road Project will influence Türkiye with its west-east axis elements. Within this framework, the purpose of the thesis is to present ideas about the possible effects of the Belt Road Project on Türkiye, which is a fundamental problem of the thesis, by creating a political economy. Although the project has not ended yet, many concrete steps have been taken, including Türkiye. On the other hand, as a superpower, the USA has perceived China's rising and its Belt Road Project as a threat to itself. Consequently, these matters being lived in international relations will affect Türkiye too as inevitably.