Sustainable residential complex designing in cold climate focused on Tabriz
Soğuk ve kuru iklime sahip bölgede sürdürülebilirlik kapsaminda bir (konut) rezidans tasarimi, Tebriz örneği
  1. Tez No: 782724
  2. Yazar: BAHAR SULTAN QURRAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANOUSHIRVAN AFZALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanla birlikte güvenli bir yerde barınmak her zaman ihtiyaç olarak görülmüştür. Bu kutsal mekânda yaşayan ve ondan etkilenen ve ona hayat veren insan, konut ile çift yönlü etkileşim içerisindedir. Bu etkileşim bu iki konuya has kalmayıp, üçlü olarak çevreyle de sağlanmakta ve devamında ekolojik sürdürebilirliğine anlam katmaktadır. Bu tezin amacı, bu etkileşimlere meydan okumak ve bunlara dayalı bir konut kompleksi tasarlamaktır. Bu üç faktörün bir araya gelmesi ekonomiyi de öngörmekle birlikte gelecek için enerji kaynaklarının sürdürebilmesini hedeflemektedir. Bunları dahil ederek bu tezde, betimsel bir yöntemle ekolojik sürdürebilirlik kapsamında konut üzerinde tasarım yöntemleri gerçekleştirmeye yönelik bir adım atılmıştır. Tezde enerji etkin bina tasarım yöntemlerini kullanarak tasarım önerileri bulundurulmaktadır. Tebriz şehrinde bulunan bölgede yüz dairelik rezidans önerisinde enerji etkin bina tasarımına uygun şekilde tasarım önerileri verilmiştir. Ülkede bu konuda en çok eksikliği görülen nokta güncel teknolojinin üretimidir ki analizlerden yola çıkarak uygun tasarım yöntemleri ortaya konulmuştur. Bu eksiklik günden güne azalmakla birlikte araştırmalar ve uygulamaları daha yakın noktaya getirecektir. Ülkenin güneş enerjisinden faydalanmakta, iyi konumda olmakla birlikte enerji etkin tasarımında, güneş enerjisi en önemli enerji kaynağı gözükmektedir. Güneş panelleri mimari projelerdeki sınırlarını aşmış durumda ve temiz enerji kullanımının ülkede gelişmesiyle birlikte mimarların tasarımlarında daha fazla enerji kaynağı olarak planlanması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Shelter with people in a safe place has always been seen as a need. The human, who lives in this sacred place, is affected by it and gives life to it, is in a two-way interaction with the house. This interaction is not unique to these two issues, but is also provided with the environment as a trio, and then adds meaning to its ecological sustainability. The aim of this thesis is to challenge these interactions and design a residential complex based on them. The combination of these three factors also predicts the economy and aims to sustain energy resources for the future. By including these, in this thesis, a step has been taken to realize design methods on housing within the scope of ecological sustainability with a descriptive method. In the thesis, design suggestions are made by using energy efficient building design methods. Design proposals were made in accordance with the energy efficient building design in the residence proposal of one hundred flats in the region located in the city of Tabriz. The most deficient point in this regard in the country is the production of current technology, and appropriate design methods have been put forward based on the analysis. Although this deficiency is decreasing day by day, it will bring research and applications closer. Although the country benefits from solar energy and is in a good position, solar energy seems to be the most important energy source in its energy efficient design. Solar panels have exceeded their limits in architectural projects, and with the development of clean energy use in the country, architects are expected to plan more energy sources in their designs.