Kuşak ve yol projesinin ekonomi politiği ve Türkistan
Political economy of belt and road project and Turkestan
  1. Tez No: 522247
  2. Yazar: FİGEN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çin'in 2013 senesinde ilan ettiği ve 'asrın projesi' olarak nitelediği 'Kuşak ve Yol Projesi', gerek ekonomik büyüklüğü gerekse de dünyanın her kıtasına yayılarak paydaş bulması nedeniyle uluslararası sistemin mevcut yapısını etkileyecek güce haiz görünmektedir. Söz konusu girişimin ekonomik, jeopolitik ve jeostratejik mantığının gereğince değerlendirilmesi, uluslararası sistemin gelecekteki görünüşünün doğru tasavvur edilebilmesi bakımından önemlidir. Bu çerçevede bu tezde, realist teorinin hâkim olduğu uluslararası ilişkiler paradigması döneminde geliştirilen güç geçişi teorisine bağlı olarak bilimsel yazında yer edinmiş temel varsayımları dikkate alarak 'Kuşak ve Yol Projesi'nin, farklı aktörler üzerinde doğuracağı muhtemel etkilerin çözümlemesi ve bu konu hakkında Türkiye'ye katkı sağlayacak bazı önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışma çerçevesinde, Kuşak ve Yol Projesi'ni motive eden jeoekonomik mantığın ne olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çin ile uluslararası sistemdeki hâkim güç Amerika arasındaki rekabetin tırmanarak ticaret savaşlarına ve ötesindeki çatışmalara evrilme ihtimali, Pekin'in büyük, orta ve küçük güçlerle ekonomi ve güvenlik alanlarında kurduğu ilişkilere yansımaktadır. Rusya, Almanya, İngiltere ve genel olarak Avrupa Birliği, uluslararası sistemin büyük güçleri ve büyük ittifakları sıfatıyla Çin projesinin önemli ortaklarıdır. Çin, bu önemli projeyi tasarlarken dış politikasını sistemdeki her büyük güç ile ortak paydalar üretmesine imkân verecek biçimde ayarlamaya çalışmıştır. Projenin yöneldiği coğrafyadaki önemli orta büyüklükteki güçler ise Türkiye, İran ve Türkistan bölgesinden Kazakistan ile küçük güç sıralamasından yükselen Özbekistan'dır. Çin, söz konusu orta büyüklükteki güçler ile de bölgesel ve ekonomik çıkarlara dayalı politikalar yürütmektedir. Bu çalışmada ortaya çıkan bu resme bağlı olarak, Türkler ile meskûn Türkistan bölgesinin, Pekin'in ve diğer batılı ve Asyalı aktörlerin Kuşak Yol Projesi'ndeki rolleri, etkinlikleri, kazanımları ve/veya projenin ilgili ülkelere maliyetleri kuramsal anlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 'Belt and the Road Project', which China proclaimed in 2013 as 'the century project', seems to have a great influence on the current structure of the international system because of its economic size and its stakeholders spreading to every corner of the world. Appropriate evaluation of the economic, geopolitical and geostrategic function of the initiative is important in that the future appearance of the international system can be properly conceived. In this framework, it is aimed to analyze the 'Belt and Road Project' with possible effects on different actors, taking into account the basic assumptions of the literature on the theory of power transition developed during the period when realist theory is a dominant international relativistic paradigm. In the framework of the study, the geoeconomic logic motivating the Belt and Road Project was studied. The prospect that the competition between China and the dominant power in the international system will escalate into commercial wars and conflicts beyond it reflects the connections Beijing has with the large, medium and small powers in the economy and security areas. Russia, Germany, the United Kingdom and the European Union in general are important partners of the Chinese project as the great powers and great alliances of the international system. While designing this important project, China has tried to adjust its foreign policy so that it can generate common stakes with every great power in the system. The power in the important mid-sized region where the project towards Turkey, Uzbekistan and Kazakhstan rising from small power rankings from Iran and Turkestan. China, in turn, carries policies based on regional and economic interests with medium-sized forces. Our work emphasizes the importance of the Turks and the Turkestan settlement region in terms of the Belt and Road Project of Beijing.