Deep seabed mining and maritime security
Deniz güvenliği ve derin deniz yatağı madenciliği
  1. Tez No: 782739
  2. Yazar: JAVIER ROZAS PORRAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Derin deniz yatağı madenciliği ve deniz güvenliği konularında oldukça az çalışma yapılmıştır. Bu, faaliyetlerin sadece deniz güvenliğini değil, aynı zamanda deniz ortamını ve okyanusların sürdürülebilir kullanımını etkilemeden veya taviz vermeden yürütülebilmesi için gerçek değişikliklere ihtiyaç duyan hayati öneme sahip bir konudur. Tezin amacı, deniz güvenliği kavramının kapsamını, özellikle de Alan olarak adlandırılan bölge kapsamında analiz etmektir. Bu nedenle, Tezin I. Kısmında Alan kavramına, onun yasal rejimine ve onu yöneten ilkelere değinilmektedir. Alan'ın kaynaklarının insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmesi temel bir ilkedir. Uluslararası Deniz Yatağı Kurumu (ISA), Alan'da yürütülen faaliyetlerin garanti altına alınmasından ve yönetilmesinden sorumludur. Bu kapsamda, ISA'nın bu tür konulardaki rolünü ve kararlarında ne tür bir şeffaflık bulundurduğunu analiz etmek önem arz etmektedir. Deniz güvenliği kavramı, bu Tezde geliştirildiği şekliyle önemli zorluklara konu olan ve genişleyen bir kavramdır. II. kısımda, Alan ile ilgili olarak deniz güvenliğinin terimi ve önemi Devlet perspektifinden ele alınmaktadır, ancak aynı zamanda devlet dışı bir perspektife, yani deniz güvenliğini de etkileyen ve kavramı şekillendiren çeşitli aktörlere de odaklanılmıştır. Alan, Alana kitle imha silahlarının yerleştirilmesi, derin deniz yatağı madenciliği faaliyetlerinde bulunan gemilere karşı korsanlık ve terörizm olasılıkları ve ayrıca derin deniz yatağı madenciliği faaliyetlerinin gerçekte aşağıdaki sorunları gündeme getirebileceği gibi bazı önemli deniz güvenliği konularını ve deniz çevre sorunlarını da gündeme getirmektedir. Maden aramada derin deniz yatağının fethedilmesi nedeniyle Devletler arasında bile ortaya çıkabilecek gerilimlerin ve bunun sadece deniz güvenliğini değil, aynı zamanda çevre güvenliğini de etkileyerek ikisi arasında bir denge kurmayı nasıl zorlaştırdığının altını çizmek önemlidir. Bu nedenle, III ve IV. kısımlarda, bu tür faaliyetleri kontrol etmek için UNLCOS tarafından kurulan bir organizasyon olarak ISA'nın rolünü ve deniz güvenliğini kontrol için ev Alanda gerçekleştirilen madencilik faaliyetleri için temel bir araç olarak dâhil etmeyi başaran daha verimli başka mekanizmaların kurulmasının gerekli olup olmadığı da analiz edilmektedir. Bu nedenle, okyanusların iyi yönetimi, Devletlerin kendilerini okyanusları korumaya yönelik aynı ilkeler etrafında hizalamaları için elzemdir. Son olarak, VI. kısımda, deniz tabanının araştırılması ve işletilmesine ilişkin yeni yönetmelik kısaca analiz edilmektedir; bu konu işletmecilerin, diğer hususların yanı sıra, deniz çevresinin korunması, sağlık ve deniz güvenliği planını da dahil etmek için bir çalışma planına başvurmalarını gerektiriyor. Bu hususta kat edilecek çok yol vardır ve hem Devletlerin hem de Sivil Toplum ve Üniversitelerin bu konunun eğitimi ve yaygınlaştırılması için büyük bir rolü vardır.
Özet (Çeviri)
There has been little discussion on deep seabed mining and maritime security. This is an issue of vital importance that needs real changes so that these activities can be carried out without affecting or compromising not only maritime security, but also the marine environment and the sustainable use of the oceans. The objective of the Thesis is to analyze the scope of the concept of maritime security, especially in the so-called Area. For this reason, in part I of the Thesis I address the concept of Area, its legal regime as well as the principles that govern it. There is a fundamental principle and that is that the resources of the Area will be considered the common heritage of mankind. The International Seabed Authority (ISA) will be in charge of guaranteeing and managing the activities carried out in the Area. It is important to analyze the role of the ISA in such matters and what kind of transparency exists in its decisions. The concept of maritime security is an expanding concept that is subject to important challenges as developed in this Thesis. In point II I address the term and importance of maritime security in relation to the Area from a State perspective but also focused on a non-state perspective, that is, various actors that also influence maritime security and that are shaping the concept. The Area raises certain important maritime security issues such as the emplacement of weapons of mass destruction in the Area, prospects of piracy and terrorism against ships engaged in deep seabed mining activities, as well as the challenge that deep seabed mining activities could actually raise issues as regard environmental security. It is important to highlight the tensions that may even arise between States due to the conquest of the deep seabed in search of minerals and how it affects not only maritime security but also environmental security, making it difficult to establish a balance between both. For this reason, in points III and IV, I analyze the role of the ISA as an organization established by UNLCOS to control such activities and if it is necessary to establish other more efficient mechanisms that manage to include maritime security as a fundamental tool for controlling mining activities that develop in the area. For this reason, good governance of the oceans is essential for States to align themselves around the same principles of safeguarding the oceans. Finally, in point VI I briefly analyze the new regulation on exploration and exploitation of the seabed where it requires operators applying for a plan of work to exploit to also include, among other things, protection marine environment, health and maritime security plan along with their application. There is still a long way to go and both States and civil society and Universities will play an important role in training and understanding of the preservation of the oceans.