Yahudilik Hıristiyanlık ve İslam'da insan-tabiat ilişkisi bağlamında çevre anlayışı
Environmental understanding in the context of human-nature relationship in Judaism, Christianity and Islam
  1. Tez No: 782782
  2. Yazar: ŞEYMA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da insan-tabiat ilişkisi bağlamında çevre anlayışı incelenmiştir. Son iki yüzyıllık dönemde artan çevre kirliliği, küresel bir boyut kazanmıştır. Bu krizi çözmek amacıyla çevre konusu farklı disiplinler tarafından ele alınmaya başlanmış, bu noktada din ve çevre ilişkisini inceleyen ekoteoloji alanı doğmuştur. Ekoteoloji alanına katkı sunmayı amaçlayan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çevre, çevre kirliliği, ekoteoloji kavramları tanımlanarak, çevre kirliliğinin tarihsel, düşünsel ve toplumsal arka planı ele alınmıştır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet dinlerinin insan-tabiat ilişkisi çerçevesinde çevre anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu üç inanca yönelik önemli dini uygulamalar ve belirgin anlayışlar çeşitli yorumlar da değerlendirilerek tartışılmıştır. Bu üç din, bu dinlerin değerleri ve günlük yaşamın dokusuyla iç içe olan uygulamaları açıklanmıştır. Bu çerçevede dinin çevreyi etkileyen yaşam tarzındaki rolü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the understanding of environment in the context of human-nature relationship in Judaism, Christianity and Islam has been examined. Environmental pollution has notably increased in the last two centuries; thus, it has gained a global dimension. In order to solve this crisis, alternative disciplines have started to handle the issue and at this point the field of ecotheology, which examines the relationship between religion and environment, has emerged. This study aims to contribute to this field and consists of four chapters. In the first one, the concepts of environment, environmental pollution and ecotheology are defined and the historical, intellectual and social background of environmental pollution is discussed. In the second, third and fourth chapters, the environmental understanding of Judaism, Christianity and Islam has been tried to be revealed within the framework of the human-nature relationship, respectively. Important religious practices and distinct understandings of these three faiths are also discussed by evaluating various interpretations. The values of these religions and their practices intertwined with the texture of daily life are explained. In this context, the role of religion in the lifestyle that affects the environment has been shed light on.