Deneysel parkinson modelinde, parkinson hastalığının fizyopatolojik mekanizmalarının araştırılması; Timokinon ve metforminin rolü
Investigation of physiopathological mechanisms of parkinson's disease in the experimental parkinson model; The role of thymoqinone and metformin
- Tez No: 782801
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜMRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Parkinson hastalığı dünyada özellikle yaşlı bireylerde prevalansı yükselen yaygın ve ciddi bir nörolojik bozukluktur. Timokinon maddesinin güçlü antioksidan ve metformin maddesinin nöroprotektif etkileri bilinmektedir. Çalışmamızda MPTP uygulanarak Parkinson modeli oluşturulan farelerin substantia nigra bölgesinde olası hasarları üzerine, timokinon ve metformin maddelerinin sinerjistik etkilerini araştırmayı planladık. C57BL/6 türü fareler; Kontrol, MPTP, MPTP + timokinon, MPTP + metformin, MPTP + timokinon + metformin olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna i.p. ve gavaj yoluyla 1 ml/kg saline solüsyonu 21 gün boyunca uygulandı. MPTP grubu ve tedavi gruplarına 25 mg/kg MPTP maddesi ve 250 mg/kg probencid maddesi 5 gün boyunca uygulandı. Tedavi gruplarına 5 mg/kg timokinon maddesi i.p. ve 500 mg/kg metformin maddesi gavaj yoluyla 21 gün boyunca uygulandı. Deney sonunda pole testi yapıldı ve süreleri kaydedildi. Davranış testinden sonra, fareler dekapite edilerek orta beyin ve kan örnekleri alındı. Biyokimyasal olarak; TOS, TAS, OSİ analizleri yapıldı. Orta beyin içerisindeki substantia nigra bölgesi histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a common and serious neurological disorder with an increasing prevalence, especially in the elderly. The strong antioxidant effects of thymoquinone and the neuroprotective effects of metformin are known. In our study, we planned to investigate the synergistic effects of thymoquinone and metformin on possible damage to the substantia nigra region of mice with a Parkinson's model by applying MPTP. C57BL/6 strain mice; They were divided into 5 groups as control, MPTP, MPTP + thymoquinone, MPTP + metformin, MPTP + thymoquinone + metformin. The control group was given i.p. and 1 ml/kg saline solution was applied for 21 days by gavage. 25 mg/kg MPTP and 250 mg/kg probencid were administered to the MPTP group and treatment groups for 5 days. 5 mg/kg thymoquinone substance i.p. to the treatment groups. and 500 mg/kg of metformin was administered by gavage for 21 days. At the end of the experiment, the pole test was performed, and the times were recorded. After behavioral testing, mice were decapitated, and midbrain and blood samples were taken. Biochemically, TOS, TAS, OSI analyzes were performed. The substantia nigra region in the midbrain was examined histopathologically and immunohistochemically.