Rubus armaniacus, Epilobium hirsutum, Cornus kousa, Diospyros lotus, Similax niponica ve Corylus heterophylla bitki izolatlarının, in vitro Parkinson modelinde MPP+ toksisitesine karşı nöron koruyucu etkilerinin belirlenmesi
Determination of neuroprotective effects of Rubus armaniacus, Epilobium hirsutum, Cornus kousa, Diospyros lotus, Similax niponica and Corylus heterophylla plant extracts, against MPP+ toxicity in in vitro Parkınson's disease model
- Tez No: 630061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ENES ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Parkinson hastalığı (PH), henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan, başlıca bradikinezi, akinezi, tremor, rijidite ve postüral instabilite gibi motor semptomların yanı sıra, yorgunluk hissi, artan gündüz uykusu süresi, depresyon ve anksiyete gibi motor olmayan semptomlar ile karakterize bir nörodejeneratif hastalıktır. Son yıllarda Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmak için doğrudan veya mevcut terapilere ek olarak kullanılabilecek, bitkisel kaynaklı ilaç araştırmaları artarak önem kazanmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında Rubus armaniacus, Epilobium hirsutum, Cornus kousa, Diospyros lotus, Similax niponica ve Corylus heterophylla bitkilerinin yapraklarından elde edilen izolatların, retinoik asit (RA) uygulamasıyla nöron benzeri yapılara dönüştürülmüş ve MPP+ bileşiği ile indüklenmiş SHSY-5Y in-vitro Parkinson modeli üzerindeki nöron koruyucu etkileri incelenmiştir. Deneysel Parkinson modeline geniş doz aralığında (3 - 200 µq/ml) bitki izolatları uygulanmış ve nöron koruyucu etkileri 3-(4,5-Dimetiltiazol-2-il)-2,5-Difeniltetrazolyum Bromid (MTT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) canlılık testleri uygulanarak belirlenmiştir. Canlılık testleri sonucunda nöron koruyucu etkilerinin olduğu belirlenen izolatların, SHSY-5Y hücrelerindeki oksidatif stres üzerindeki etkileri, toplam antioksidan durum (TAS) ve toplam oksidan durum (TOS) testleri ile ölçülmüştür. Son olarak akış sitometrisi ile, bitki izolatlarının SHSY-5Y Parkinson hücre modelindeki ölüm yolakları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, Diospyros lotus ve Similax bitki yapraklarından elde edilen izolatların, nöron koruyucu etki göstererek deneysel in-vitro Parkinson modelindeki MPP+ bileşiğinin neden olduğu oksidatif stres sonucu meydana gelen apoptoz oranını azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease characterized by motor symptoms such as bradykinesia, akinesia, tremor, rigidity, and postural instability, as well as non-motor symptoms such as fatigue, increased daytime sleepiness, depression and anxiety. There is no definitive treatment for Parkinson's disease yet. In recent years, herbal medicine researches that can be used directly or in addition to existing therapies for the treatment of Parkinson's disease have gained increasing importance. In the thesis study, the extracts obtained from the leaves of Rubus armaniacus, Epilobium hirsutum, Cornus kousa, Diospyros lotus, Similax niponica and Corylus heterophylla plants have been investigated for their neurprotective effects on SHSY-5Y in vitro Parkinson's disease model induced with MPP+ by converting into neuron-like structures via retinoic acid (RA) treatment. Plant extracts were applied to the experimental Parkinson's disease model over a wide dose range (3 - 200 µq/ml) and their neuroprotective effects were determined by 3- (4,5-Dimethylthiazol-2-yl) -2,5-Diphenyltetrazolium Bromide (MTT) and lactate dehydrogenase (LDH) cell viability tests. The effects of plant extracts, which were determined to have neuroprotective effects as a result of viability tests, on oxidative stress were measured by total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) tests. Finally, the effects of plant extracts on the cell death pathways in the SHSY-5Y Parkinson's disease model were investigated by flow cytometry. The results showed that extracts from Diospyros lotus and Similax plant leaves reduce the rate of apoptosis caused by oxidative stress caused by MPP + in the experimental in vitro Parkinson's disease model.