2000 sonrası küresel durgunluk dönemlerinde dolaylı vergi politikalarının etkisi: Seçilmiş gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştırılması
The impact of indirect tax policies during post–2000 global recession periods: A comparative analysis of selected developed and developing countries
  1. Tez No: 987435
  2. Yazar: ADNAN BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
2000 sonrası kriz ve durgunluk evrelerinde ülkelerin bütçe dengelerini korumak için dolaylı vergilere artan biçimde başvurması, büyüme–enflasyon–eşitsizlik üçgeninde bu vergilerin gerçek etkilerine ilişkin karşılaştırmalı kanıt ihtiyacını artırmıştır. Bu çalışma bu bağlamda 2008–2012 ve 2020–2024 dönemlerinde uygulanan KDV/GST politikalarının makroekonomik etkilerini gelişmiş (Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Norveç) ve gelişmekte olan (Türkiye, Brezilya, Çin, Güney Afrika, Malezya) 10 ülke üzerinde test ederek literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Amaç; (i) mal–hizmet vergilerinin (M&H) büyüme ve enflasyon üzerindeki etkilerinin ülke gruplarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını ölçmek, (ii) kriz anındaki geçici oran indirimlerinin işleyişini değerlendirmek ve (iii) tasarruf ile gelir eşitsizliğinin bu ilişkileri nasıl yönlendirdiğini ortaya koymaktır. Hipotezler; H1–H2: M&H payı büyümeyi zayıflatır, enflasyonu yükseltir; H3: tasarruf büyümeyi destekler, enflasyonu sınırlar; H4: eşitsizlik büyümeyi olumsuz, enflasyonu olumlu etkiler; H5 ise; geçici KDV/GST indirimlerinin kısa vadede büyümeyi destekleyeceği, enflasyonda geçici baskı yaratacağı yönünde belirlenmiştir. Yöntem olarak iki fazlı (2008–2012; 2020–2024) dönem ortalamalarından oluşturulan panelde ülke sabit etkileri kullanılmış, standart hatalar ülke düzeyinde kümelenmiştir; sağlamlıkta KDV Gelir Oranı (VRR) eklenmiştir. Bulgular, gelişmiş ülkelerde oran indirimlerinin hedefli ve süreli araç olarak sınırlı/öngörülebilir etkiler ürettiğini; güçlü vergi tabanı ve idari uyum sayesinde büyüme–enflasyon etkilerinin yönetilebilir kaldığını göstermektedir. Gelişmekte olanlarda ise yüksek M&H bağımlılığı ve daha belirgin fiyat geçişkenliği nedeniyle enflasyonist baskılar güçlüdür; büyüme etkileri oynaktır. VRR' nin dâhil edilmesi, oran ayarlamalarına kıyasla taban/uyum kapasitesinin daha kalıcı ve büyüme yünlü sonuçlar verdiğini teyit etmiştir. Genel sonuç ise“oranda hızlı manevra, tabanda kalıcı güçlendirme”ilkesinin ve sosyal hedefleme/telafi mekanizmalarının kriz yönetiminde belirleyici olduğudur.
Özet (Çeviri)
The increasing use of indirect taxes by countries to maintain their budget balances during the crisis and recession phases after 2000 has increased the need for comparative evidence on the real effects of these taxes on the growth-inflation-inequality triangle. In this context, this study aims to fill this gap in the literature by testing the macroeconomic effects of VAT/GST policies implemented during the 2008–2012 and 2020–2024 periods on 10 developed (Germany, USA, UK, Japan, Norway) and developing (Turkey, Brazil, China, South Africa, Malaysia) countries. The aims are; (i) to measure whether the effects of goods and services taxes (GST) on growth and inflation differ across country groups, (ii) to evaluate the functioning of temporary rate reductions during the crisis, and (iii) to reveal how savings and income inequality drive these relationships. Hypotheses; H1–H2: GST share weakens growth and increases inflation; H3: saving supports growth and limits inflation; H4: Inequality negatively affects growth and positively affects inflation; and H5: Temporary VAT/GST reductions will support growth in the short term and create temporary pressure on inflation. The method employed was country fixed effects in a panel constructed from two-phase (2008–2012; 2020–2024) period averages, with standard errors clustered at the country level. The VAT Revenue Ratio (VRR) was added for robustness. The findings indicate that rate reductions in developed countries, as a targeted and time-limited tool, produce limited/predictable effects, while growth-inflation effects remain manageable thanks to a strong tax base and administrative harmonization. In developing countries, inflationary pressures are strong due to high M&H dependence and more pronounced price pass-through, and growth effects are volatile. The inclusion of VRR confirms that floor/adjustment capacity yields more durable and growth-oriented results compared to rate adjustments. The overall conclusion is that the principle of“fast maneuvering at the rate, permanent strengthening at the base”and social targeting/compensation mechanisms are decisive in crisis management.