Donuk omuz hastalarında auriküler vagus sinir uyarımı ve ev egzersiz programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of auricular vagus nerve stimulation and home exercise program in patients with frozen shoulder
- Tez No: 782816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada auriküler vagus sinir uyarımının; donuk omuz hastalarında ağrı, fonksiyonel durum, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvuran donuk omuz tanılı 18-50 yaş aralığında toplam 81 hasta dahil edildi. Hastalar ev egzersiz tedavisi grubu, vagus stimülasyonu grubu ve ev egzersiz+vagus stimülasyonu grubu olacak şekilde randomize olarak üç gruba ayrıldı. Tüm gruplara haftada 5 gün 4 hafta boyunca tedavi verildi. Hastaların ağrı (Vizüel Analog Skalası), depresyon şiddeti (Beck Depresyon Ölçeği), yaşam kalitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), eklem hareket açıklığı (EHA), Kol-omuz zorluk derecelerinin değerlendirilmesi Kol Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH),omuz fonksiyonunun klinik değerlendirmesi Omuz Ağrısı ve Engellilik İndeksi (SPADI) ve kinezyofobi (Tampa kinezyofobi ölçeği) durumları tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of auricular vagus nerve stimulation on the pain, functional status, joint range of motion, kinesiophobia, fatigue, anxiety, depression, and life quality in frozen shoulder patients. . A total of 81 patients between the ages of 18-50 with a diagnosis of frozen shoulder who applied to the physical therapy and rehabilitation outpatient clinic were included in the study. The patients were randomly divided into three groups: the home exercise therapy group, the vagus stimulation group, and the home exercise+vagus stimulation group. All groups were treated five days a week during four weeks. The responses of patients on the pain (Visual Analogue Scale), depression severity (Beck Depression Scale), life quality Quality of Life Scale (SF-36), range of motion (ROM), upper extremity disorders, evaluation of arm-shoulder difficulty levels Arm Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH), shoulder functional condition (Shoulder Pain and Disability Scale), and kinesiophobia (Tampa kinesiophobia scale) were evaluated before and after treatment.