Otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocukların beslenme durumlarının, beslenme sorunlarının ve gastrointestinal fonksiyonlarının araştırılması
Investigation of nutritional status, nutritional problems and gastrointestinal functions of children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 782822
  2. Yazar: SİNEM KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı alan çocukların beslenme durumlarının, beslenme problemlerinin ve gastrointestinal sorunlarının incelendiği bu kesitsel, tanımlayıcı anket çalışması; Edirne ili Özel Edirne Yağmur Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Özarda Özilke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Özel Marmara Yunuslar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören yaşları 3-18 arasında değişen ve hekim tarafından OSB tanısına sahip 6 kız ve 27 erkek çocuğun ailesi ile Ağustos - Ekim 2021 tarihleri arasında anket sorularının cevaplanması şeklinde yürütülmektedir. Çalışma ailelerle yüz yüze anket sorularının cevaplanması ve ailelere gerekli besin tüketim kaydı doldurma bilgisini içeren bilgi metninin verilerek 2 hafta içi 1 hafta sonu günler olacak şekilde doldurulan besin tüketim kayıtlarının geri toplanması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Çalışmada analiz edilen veriler incelendiğinde yaş ilerledikçe alınan enerji miktarının gereksinimi karşılayamadığı ve mikro besin öğesi eksikliklerin arttığı görülmektedir. Tüm yaş gruplarında protein alımlarının yeterli, yağ alımlarının referans değerlerin çok üzerinde ve sodyum alımının referans değerlerin %233'ünün üzerinde olduğu görülmektedir. D vitamini, magnezyum ve potasyum her yaş grubunda eksik olarak alınmaktadır. Çalışmamızda yaşa göre vücut ağırlığının yüksek olduğu (>85 p:%36,3) ve yaşa göre beden kitle indeksi verilerinin obez olarak sınıflandırıldığı (>85 p:%57,6) ayrıca yaş arttıkça beden kitle indeksinin anlamlı olarak arttığı görülmektedir (p: 0,029). Tüm katılımcıların %42,4'ünde besin seçme problemi yaşanırlen en yoğun beslenme problemi yaşayan grup 4-6 yaş grubudur. Gastrointestinal bulgular incelendiğinde tüm çocukların %33,3'ünün diyare, %51,5'inin konstipasyon yaşadığı görülmektedir. Erkek çocuklarda diyare (%90,9) ve konstipasyon (%70,6) daha sık göülmekle birlikte yaş grupları arasında benzer şekilde problemlere maruz kalındığı görülmektedir (konstipasyon için p:0,8; diyare için p:0,59). Sonuç olarak;“Otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocukların beslenme durumları normal gelişim gösteren çocuklara göre farklılık göstermektedir ve beslenme problemleri yaygın olarak görülürken aynı zamanda daha yaygın gastrointestinal problemlerle yaşamaktadırlar”. hipotezi doğrulanmaktadır. İncelenen araştırmalarda çalışmamıza pararlel sonuçlara ulaşan çalışmalar olduğu gibi, farklı sonuçların elde edildiği çalışmalar da mevcuttur. Bu noktalar ele alınarak daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study that the nutritional status, feeding problems and gastrointestinal problems of children with Autism Spectrum Disorderis a cross-sectional, descriptive survey study. The study has been carried out with 6 girls and 27 boys aged between 3-18 and diagnosed with ASD by a physician, who are educated at Edirne Yağmur Kids Special Education and Rehabilitation Center, Private Özarda Özilke Special Education and Rehabilitation Center and Private Marmara Yunuslar Special Education and Rehabilitation Center in Edirne province. It is carried out in the form of answering survey questions with the child's family between August - October 2021. The study is carried out in the form of answering face-to-face survey questions with families and giving the information text containing the information to fill in the necessary food consumption record, and collecting the food consumption records filled in 2 weekdays and 1 weekend days. When the analyzes are examined, it is seen that the energy consumption isn't enough as age groups and deficiencies in micronutrient content are consumed. It is seen that protein intakes are adequate, fat intakes are well above the reference values, and sodium intake is above 233% of the reference values in all age groups. Vitamin D, magnesium and potassium are taken deficiently in all age groups. In our study, it is seen that body weight for age is high (>85 p: 36.3%) and body mass index data for age is classified as obese (>85 p: 57.6%), and body mass index increases significantly as age increases (p: 0,029). The 4-6 age group is the group with the most intense nutritional problem, in which 42.4% of all participants have food selection problems.When the gastrointestinal findings are examined, it is seen that 33.3% of all children experience diarrhea and 51.5% have constipation. Although diarrhea (90.9%) and constipation (70.6%) are more common in boys, similar problems are observed among age groups (p:0.8 for constipation; p:0.59 for diarrhea). As a result;“The nutritional status of children diagnosed with autism spectrum disorder differs from those of normally developing children, and while feeding problems are common, they also live with more common gastrointestinal problems”. hypothesis is confirmed. In the researches examined, there are studies that reach parallel results with our study, as well as studies that have different results. More work should be done by addressing these points.