Polikistik over sendromlu hastalarda magnezyum, kalsiyum ve D vitamini düzeylerinin araştırılması
Investigation of magnesium, calcium and vitamin D levels in patients with polycystic over syndrome
- Tez No: 782827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), tipik olarak kronik anovulasyon ve androjen yüksekliği ile giden endokrinolojik bozukluklar içinde sık görülen bir sendromdur. Klasik vitaminlerden farklı olarak D vitamini, vücutta sentezlenmekte ve hormonal işlevi bulunmaktadır. D vitaminin klasiyum dengesi ve kemik metabolizması üzerindeki etkileri dışında birçok hastalıkta D vitaminin rolü olduğu bilinmektedir. Bu çalışmamızda PKOS'u olan bayanlarda kalsiyum, magnezyum ve D vitamini düzeyi ile ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış olan 40 olgu ve PKOS'u olmayan 40 olgu olmak üzere toplam 80 olgu alındı. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların magnezyum, kalsiyum ve D vitamini düzeyleri karşılaştırıldı. İlave olarak bu çalışmada PKOS'u olan ve olmayan olguların beyaz kan hücreleri (WBC), ortalama trombosit hacmi (MPV), eritrosit dağılım hacmi (RDV), nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, trombosit sayısı, trombosit/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı (NLR) gibi inflamatuar markırlar ile birlikte insülin, glukoz, insülin direnci, HbA1c, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG), total kolesterol (TK), parathormon (PTH) ve fosfor düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda PKOS'u olan ve olmayan olgular arasında magnezyum, kalsiyum, D vitamini değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı (hepsi için p>0.05). PKOS'u olan ve olmayan olgular arasında lenfosit, nötrofil, trombosit, NLR, trombosit/lenfosit oranı, RDV, MPV, WBC, HbA1c, glukoz, insülin, PTH ve fosfor düzeyleri açısından fark saptanmadı (hepsi için p>0.05). PKOS'u olan ve olmayan olgular arasında lipit düzeyleri kıyaslandığında ise PKOS olmayanlarda TK ve LDL düzeyleri anlamlı derecede yüksek saptandı ancak HDL ve TG düzeyleri açısından fark görülmedi (TK için p=0.05, LDL için p=0.042).
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common syndrome among endocrinological disorders that typically leads to chronic anovulation and androgen elevation. Unlike conventional vitamins, vitamin D is synthesized in the body and has a hormonal function. Apart from the effects of vitamin D on calcium balance and bone metabolism, it is known that vitamin D has a role in many diseases. In this study, it was aimed to determine whether there is a relationship between calcium, magnesium and vitamin D levels in women with PCOS. Materials and methods: A total of 80 cases, 40 of whom were diagnosed with PCOS according to Rotterdam criteria and 40 cases without PCOS, were included in the study. The files of these patients were reviewed retrospectively. Magnesium, calcium and vitamin D levels of all cases were compared. In addition, in this study, white blood cells (WBC), mean platelet volume (MPV), erythrocyte distribution volume (RDV), neutrophil count, lymphocyte count, platelet count, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio of cases with and without PCOS Insulin, glucose, insulin resistance, HbA1c, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), triglyceride (TG), total cholesterol (TK), parathormone (PTH) and phosphorus levels were compared together with inflammatory markers such as NLR. Results: In our study, no significant difference was found between the cases with and without PCOS in terms of magnesium, calcium, and vitamin D values (p>0.05 for all). There was no difference between the cases with and without PCOS in terms of lymphocyte, neutrophil, platelet, NLR, platelet/lymphocyte ratio, RDV, MPV, WBC, HbA1c, glucose, insulin, PTH and phosphorus levels (p>0.05 for all). When lipid levels were compared between patients with and without PCOS, TC and LDL levels were found to be significantly higher in patients without PCOS, but there was no difference in HDL and TG levels (p=0.05 for TC, p=0.042 for LDL).