Bektaşî erkânında Türk Mitolojisinin izleri (Âyin-i cem örneği)
Traces of Turkic Mythology in Bektashî arkân (The sample of Âyin-e Jam)
  1. Tez No: 782828
  2. Yazar: TOLGA KAAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tez; giriş, üç bölüm, sonuç ve ekten oluşmaktadır. Girişte, tezin kuram ve kavram çerçeveleri, hazırlanışında takip edilen yöntem, kapsamı, sınırlılıkları ve tez süreci boyunca başvurulan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Türk Mitolojisi hakkında genel bir bakış açısı sunma, onun karakteristik özellikleri hakkında bilgilendirme ve inanç ve ritüellere nüfuz eden yansımalarına ilişkin örneklendirmelerde bulunmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm; Bektaşîliğin tarihi serüveni hakkında bilgi verme, âdâb ve erkânı üzerinde durma ve âyin-i cem'i tanıtma olmak üzere bütünüyle Bektaşîlik ve onunla ilgili olguların araştırılması ve incelenmesine tahsis edilmiştir. Üçüncü bölüm, Türk mitolojik öğeleri ve âyin-i cem'deki belirli bazı pratiklere dair analojik analizlere ayrılan, tezin aslını teşkil eden kısımdır. Burada, Türk Mitolojisi ile bağlantıları tespit edilen, âyin-i cem'e ait yedi ayrı olgunun ilgili mitolojik öğelerle karşılaştırmalı bir çözümlemesi ortaya konmuştur. Ekte ise, Bektaşîliğin tarihî referansları, beslendiği mistik kaynaklar, sanat diliyle ifade edilen dinî mitolojisi,“baba”olarak adlandırılan büyüklerinin otantik sûfî giyim ve eşyası, Hacı Bektaş Veli ve onun türbesini de barındıran dergâhı gibi Bektaşîliğe ilişkin farklı hususlara ait tablo, şema ve resimlere -yazı ile ele alınan konuyu çeşitli görsellerle desteklemek amacıyla- yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of introduction, three chapters, conclusion and appendix. In the introduction, information is given about the theoretical and conceptual framework of the thesis, the method followed in its preparation, its scope, limitations and sources referenced throughout the thesis process. In the first chapter, it has been tried to present a general point of view about Turkic Mythology, to inform about its characteristics and to give examples of its reflections permeating beliefs and rituals. The second chapter was devoted to the research and examination of Bektashism and the facts related to it, including giving information about the historical adventure of Bektashism, emphasizing its manners and rituals, and introducing the āyin-e jam. The third chapter is the main part of the thesis, which was devoted to analogical analyzes of Turkic mythological elements and some certain practices in āyin-e jam. Here, a comparative analysis of seven different phenomena belonging to āyin-e jam with the related mythological elements whose connections with Turkic Mythology have been determined, has been put into forward. In the appendix, there are tables, diagrams and pictures of different aspects of Bektashism -in order to support the subject discussed in the article with various visuals- such as the historical references of Bektashism, its mystical sources, its religious mythology expressed in the language of art, the authentic sufi clothing and belongings of its elders called baba, Haji Bektash Veli and his lodge, which also houses his tomb.