Odyologların çalışma hayatında maruz kaldığı psikososyal risklerin incelenmesi
Investigation of psychosocial risks to which audiologists are exposed in working life
- Tez No: 782826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sağlık çalışanları; çalıştıkları kurumların fiziki koşulları, iş doyumu, çalışma saatleri, kurum yöneticileri ve çalışma arkadaşlarıyla ile kurdukları iletişim, işverenlerin çalışanlarına karşı tutumları, kariyer gelişim olanakları, rol çatışması ve hizmet sundukları hasta grubunun psikolojik özelliklerinden kaynaklı birçok psikososyal risk faktörüne maruz kalmaktadır. Literatür incelendiğinde, psikososyal risk faktörlerinin değerlendirildiği çalışmaların genellikle hekimleri ve hemşireleri kapsadığı bilgisine ulaşılmıştır. Ancak, odyologlarında çalışma ortamlarında ciddi risklere maruz kaldığı düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamız, odyologların çalıştıkları kurumlarda maruz kaldıkları risk faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, odyolojinin farklı alanlarında çalışan 22-50 yaş aralığında, 84'ü kadın ve 64'ü erkek olmak üzere 148 odyolog dahil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla kullandığımız Demografik Bilgi Formu ve KOPSOR-TR Ölçeği, odyologlara e-anket aracılığıyla çeşitli sosyal medya araçları üzerinden ulaştırılmış ve elde edilen verilen IBM SPSS İstatistik 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Kategorik veriler Kİ-Kare Testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health workers; they are exposed to many psychosocial risk factors arising from the physical conditions of the institutions they work, their job satisfaction, working hours, their communication with the managers and colleagues, the attitudes of employers towards their employees, career development opportunities, and role conflict. and the psychological characteristics of the patient group they serve. When the literature was examined, it was seen that studies evaluating psychosocial risk factors generally included physicians and nurses. However, it is recognized that audiologists are exposed to serious risks in their work environment. For this reason, our study aims to examine the risk factors that audiologists are exposed to in the institutions where they work. A total of 148 audiologists, 84 female and 64 male, between the ages of 22-50 working in different fields of audiology were included in the study. Demographic Information Form and KOPSOR-TR Scale, which we used to collect data, were sent to audiologists via e-survey via various social media tools and the data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 20.0 program. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. Categorical data were analyzed using the Chi-Square Test.