Özofagus dilatasyonları
Esophageal dilatation
  1. Tez No: 782829
  2. Yazar: MİHRAP GÜREL SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Dilatasyon yapılan hastalarda etiyolojik tedavi ve sonuçlar konusunda yapılacak çalışmalar tanı ve tedavilere katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda Özofagus darlığı sebebi ile dilatasyon yapılan hastalarda etiyolojik nedenlerin belirlenmesi ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2010-2019 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Gastroenteroloji Anabilim Dalı'nda Endoskopik dilatasyon yapılan hastaların dilatasyon nedenleri ve diliatasyon öncesi hemogram tetkikleri, üre, kreatin ve albumin değerleri bakıldı. Uygulanan dilatasyon işleminden en az sekiz (8) hafta sonra albumin değerleri tekrar bakılarak hastaların dilatasyon öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Endoskopi sırasında endoskopik bulguları not edilerek hastalardan biyopsiler alındı. Hastalara dilatasyon yapıldı ve gerek görülen hastalara stent takıldı. Bu işlemler sonrasında elde edilen bulgular hasta kayıt dosyaları endoskopik endikasyonları ve patoloji raporları ameliyat notları ile poliklinik kayıtları gözden geçirilerek saptandı. Bulgular: Özofagus dilatasyonları dünyada ve özellikle ülkemizde birçok farklı sebeplerden dolayı yaygın bir tanı-tedavi yöntemi olarak uygulanmakta ve cerrahi yöntemlere kıyasla daha az komplikasyonlara neden olmaktadır. Dilatasyon işlemi birden fazla kez uygulansa bile diğer yöntemlere göre daha ucuz ve uygulanabilirliği daha kolaydır. Mortalite ve morbidite üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Elde edilen bu bilgiler doğrultusunda özofagus dilatasyonu yapılan hastaların beslenme durumunun düzeldiği ve hastaların dilatasyon sonrası bakılan albumin değerlerinde anlamlı artış saptandığı görülmüştür. Laburatuvar hizmetlerinin yeterli olmadığı merkezlerde albumin değeri dilatasyon işleminin başarısına yönelik bir takip parametresi olarak kullanılabilir. Sonuç: Bu çalışmamızda, Özofagus darlıklarına yönelik endoskopik dilatasyon işlemleri hekimin tecrübesi, yeterli ön hazırlık ve koşulların sağlanması, darlıkların basit ve kompleks olması ve etiyolojinin bilinmesi gibi faktörler dikkate alınarak uygulandığında başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Çalışmamız özofagus darlıklarında endoskopik dilatasyonun cerrahi yöntemlere kıyasla daha az komplikasyon XI oranına sahip olduğunu, dilatasyon sonrası hastanın beslenme parametresi olarak 8. haftadan sonra bakılan albümin düzeyi alındığında bu düzeylerde anlamlı artışlar olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies on etiological treatment and results in dilatation patients will contribute to diagnosis and treatment. In this direction , it was aimed to determine the etiological causes and evaluate the results in patients who underwent dilatation due to esophageal stricture . Materials and Methods : The causes of dilatation and pre- dilatation hemogram tests , urea, creatinine and albumin values of patients who underwent endoscopic dilatation in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Gastroenterology Department between 2010-2019 were examined. At least eight (8) weeks after the applied dilatation procedure, albumin values were checked again and the patients were compared before and after dilatation . During the endoscopy, endoscopic findings were noted and biopsies were taken from the patients. Dilatation was performed on the patients and stent was placed in the patients when deemed necessary . The findings obtained after these procedures were determined by reviewing the patient registry files, endoscopic indications and pathology reports, surgery notes and outpatient clinic records. Findings: Esophagus Dilatations are used as a common diagnosis-treatment method for many different reasons in the world and especially in our country and cause fewer complications compared to surgical methods . Even if the dilation process is applied more than once, it is cheaper and easier to apply than other methods. It has positive effects on mortality and morbidity . In line with this information obtained, the esophagus It was observed that the nutritional status of the patients who underwent dilatation improved and there was a significant increase in the albumin values of the patients after dilatation . In centers where laboratory services are not sufficient, albumin value can be used as a follow-up parameter for the success of the dilatation procedure. Result: In this study, It has been observed that successful results are obtained when endoscopic dilatation procedures for esophageal strictures are performed by considering factors such as the experience of the physician, adequate preparation and provision of conditions, simple and complex strictures, and knowing the etiology. Our study supports that endoscopic dilatation has a lower complication rate compared to XIII surgical methods in esophageal strictures and that there are significant increases in these levels when the albumin level, which is measured after the 8th week, is taken as the nutritional parameter of the patient after dilatation.