Klinik örneklerden izole edilen acinetobacter spp. suşlarında antibiyotik direnç profili ve yeni nesil antibiyotiklerin in-vitro etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the antibiotic resistance profile and in-vitro effects of new generation antibiotics acinetobacter spp. strains i̇solated from clinical samples
  1. Tez No: 907020
  2. Yazar: YASEMİN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Acinetobacter spp. ve özellikle A. baumanni yaşamı tehdit eden hastane kaynaklı enfeksiyonlardan sorumlu bakterilerdir. Son yıllarda, çoklu ve yaygın ilaca dirençli suşlardaki artış, mortalite ve morbidite açısından endişe kaynağı olmuş ve yeterli tedavi sağlayan yeni antibiyotiklerin acilen tedavi protokollerine dâhil edilmesi gündeme gelmiştir. Hastanemizin farklı kliniklerinden gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen çoklu ilaca dirençli Acinetobacter suşları çalışma kapsamına alınmış ve suşların tanımlama ve antibiyotiklere duyarlılığı VITEK-2 sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Yeni antibiyotiklerden eravasiklin, sefiderokol ve imipenem relebaktam duyarlılıkları hem disk difüzyon (DD) hem de gradiyent strip yöntemleriyle, kolistin duyarlılığı standart sıvı mikrodilüsyon (SMD), sefiderokol duyarlılığı ise demiri azaltılmış ortamda SMD yöntemiyle test edilmiştir. Duyarlılık testleri EUCAST önerileri doğrultusunda gerçekleştirilip, yorumlanmıştır. Sefiderokol için ayrıca CLSI kriterleri ile karşılaştırılmıştır. Fenotipik olarak karbapenem direnci belirlenen tüm suşlarda A. baumannii'ye özgü kromozomal blaOXA51 ayrıca karbapenem direncinden sorumlu blaOXA23, blaOXA58 ve optimize edilmiş PCR ile blaOXA24 varlığı araştırılmıştır. Ayrıca dışa atım pompasını kodlayan ve tetrasiklinlere dirençte rol alan tetA ve karbapenem direncinde rol oynayan blaIMP araştırılmıştır. A. baumannii olarak tanımlanan 80 izolatın tamamı karbapeneme dirençli bulunmuştur. SMD yöntemiyle kolistin direnci %7,5 (n:6) olarak saptanmıştır. Sefiderokol direnci DD ve SMD yöntemiyle sırasıyla %18,75 (n:15) ve %22,5 (n:18) belirlenmiştir. Sefiderokol için MİK50 ve MİK90 değerleri sırasıyla 0,25 mg/l, 128 mg/l ve MİK aralığı
Özet (Çeviri)
Multidrug-resistant Acinetobacter strains isolated from various clinical samples sent from different clinics of our hospital were included in the study and identification and antibiotic susceptibility of the strains were performed by VITEK-2 system. Among the new antibiotics, eravacycline, cefiderocol and imipenem relebactam susceptibilities were tested by both disc diffusion (DD) and gradient strip methods, colistin susceptibility was tested by broth microdilution (BMD) and cefiderocol susceptibility was tested by BMD method in iron reduced medium. The susceptibility tests were performed and interpreted according to EUCAST recommendations and also compared with CLSI criteria for cefiderocol. The presence of A. baumannii-specific chromosomal blaOXA51 and blaOXA23, blaOXA58 and blaOXA24 responsible for carbapenem resistance by optimised PCR were investigated in all strains phenotypically determined to be carbapenem resistant. In addition, tetA, which encodes the efflux pump and is involved in resistance to tetracyclines, and blaIMP, which is involved in carbapenem resistance, were investigated. All 80 isolates identified as A. baumannii were carbapenem resistant. Colistin resistance was found 7.5% (n:6) by BMD method. Cefiderocol resistance was determined as 18.75% (n:15) and 22.5% (n:18) by DD and BMD methods, respectively. MIC50 and MIC90 values for cefiderocol were 0.25 mg/l, 128 mg/l and MIC range