Sıçanlarda lityum'un n-metil-n-nitrozüre ile oluşturulan retina dejenerasyonuna etkisi
Effect of lithium chloride on n-methyl-n-nitrosure-induced retinal degeneration in rats
  1. Tez No: 782838
  2. Yazar: CANAN AKDENİZ İNCİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESARİ ERÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Eye Diseases, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda N-Metil-N-Nitrosüre (MNU) tarafından indüklenen retinal dejenerasyona karşı lityum klorürün (LiCl) etkinliği araştırıldı. Toplam 108 adet sıçan 6 gruba ayrıldı (her grupta 18 sıçan olmak üzere). Kontrol (Grup 1), MNU (Grup 2) ve tedavi gruplarına (Grup 3 ve 4) 80 mg/kg dozunda MNU intraperitoneal olarak bir kez enjekte edildi. Tedavi gruplarına MNU uygulamasından bir önceki günden başlanarak ötanaziye kadar günde bir kez 30 mg/kg (Grup 3) ve 60 mg/kg (Grup 4) dozlarında intraperitoneal olarak LiCl uygulandı. Beşinci ve 6. gruptaki sıçanlara sırasıyla 30 ve 60 mg/kg LiCl enjekte edildi. MNU enjeksiyonunu takiben 2, 7 ve 14. günlerinde her gruptan 6 sıçana ötenazi yapıldı ve gözleri enükle edildi. Rutin işlemlerden sonra gözler histopatolojik, immunohistokimyasal (Kaspaz-3, Kaspaz 6, Bcl-2, Bax, 8-OHdG, Red-Green opsin, rhodopsin), TUNEL ve Western Blot (GFAP, BDNF, GSK-3β) yöntemleriyle incelendi. İkinci günün sonunda MNU grubunda dış nükleer katmanın (DNK) tedavi gruplarına göre önemli derecede inceldiği (P0,05).
Özet (Çeviri)
The efficacy of lithium chloride (LiCl) was investigated against retinal degeneration induced by N-Methyl-N-Nitrosurea (MNU) in rats. A total of 108 rats were divided into 6 groups (18 rats per group). Control (Group 1), MNU at the dose of 80 mg/kg was injected intraperitoneally once to the MNU (Group 2) and treatment groups (Group 3 and 4). LiCl was administered intraperitoneally to the treatment groups at the doses of 30 mg/kg (Group 3) and 60 mg/kg (Group 4) once a day until euthanizia, starting the day before MNU administration. The rats in the 5th and 6th groups were only injected with 30 and 60 mg/kg LiCl, respectively. After the 2, 7, and 14 days of the MNU injection, 6 rats from each group were euthanized, and the eyes were enucleated. After the routine procedures, the eyes were examined using histopathological, immunohistochemical (Caspase-3, Caspase 6, Bcl-2, Bax, 8-OHdG, Red-Green opsin, rhodopsin), TUNEL, and Western Blot (GFAP, BDNF, GSK 3β) methods. At the end of the 2nd day, the outer nuclear layer (ONL) of the MNU group was significantly thinner than the treatment groups (P0.05).