Toraks'a radyoterapi alan hastalarda akciğer hasarlanması sıklığı
Frequency of lung damage in patients who received radiotherapy to the thorax
- Tez No: 782854
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; toraksa radyoterapi uygulanan hastalarda akut akciğer hasarlanması ve kronik dönemde radyoterapiye bağlı pulmoner fibrozisin sıklığını; radyolojik, sintigrafik ve vücut pletismografi yöntemleri ile takipleri sırasında akciğer fonksiyonlarının nasıl etkilendiğini analiz ederek, toraksa uygulanan radyoterapinin akciğer üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. Çalışma Haziran 2020 - Temmuz 2022 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Nükleer Tıp Anabilim Dalı ve Radyasyon Onkolojisi bölümünün katılımı ile gerçekleştirildi. Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı tarafından akciğer kanseri tanısı ile izlenen 18-80 yaşları arasında 20 hasta ve ek hastalık öyküsü olmayan, sigara içmeyen, 18-80 yaş arası sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastalar takiplerinin 0-1-6. aylarında kontrole çağırıldı. Kontrol sırasında eşzamanlı DLCO, DTPA klerens testi (1.ay hariç) ve yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı toraks tomografisi (YÇBTT) tetkikleri yapıldı. Kontrol grubu kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 20 kişiye 0. ve 6. Aylarda DLCO ile takip yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 20 hastanın %90'ı erkek cinsiyette ve ortanca yaşı 62 yıl (51-78 yıl) olarak saptandı. Hastaların %45'i skuamöz hücreli kanser, %25'i adenokarsinom, %15'i nöroendokrin karsinom ve %15'i küçük hücreli akciğer kanseri idi. Büyük hücreli akciğer kanseri türünde olan hastamız yoktu. Birinci ayda hastaların tamamında pnömonitis ve altıncı ayda ise fibrozis tespit edildi. Hem başlangıçta hem de altıncı ayda radyoterapi uygulanan hastaların DLCO değerlerinin kontrol grubuna göre düşük olduğu tespit edildi (sırasıyla p=0,001 ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; The frequency of acute lung injury and pulmonary fibrosis due to radiotherapy in the chronic period in patients who received radiotherapy to the thorax, and also; To evaluate the effects of radiotherapy applied to the thorax on lung functions by analyzing lung functions in follow-ups with radiological, scintigraphic and body plethysmography methods. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional descriptive study. The study was carried out between June 2020 and July 2022 with the participation of Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, Nuclear Medicine Department and Radiation Oncology Department. Twenty patients between the ages of 18-80 who were followed up with the diagnosis of lung cancer by Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Radiation Oncology and a healthy control group aged 18-80 years, who did not smoke and had no history of additional disease, were included in the study. Patients were called for control at 0, 1, and 6 months of their follow-up. Simultaneous DLCO, DTPA clearance test (except for the 1st month) and high-resolution computed tomography (HRCT) of the thorax were performed at the controls. Twenty people who met the criteria of the control group and accepted the study were followed up with DLCO at 0 and 6 months. Results: Of the 20 patients included in the study, 90% were male and the median age was 62 years (51-78 years). Of the patients, 45% had squamous cell cancer, 25% adenocarcinoma, 15% neuroendocrine carcinoma, and 15% small cell lung cancer. We did not have any patient with large cell lung cancer type. Pneumonitis was detected in all patients in the first month and fibrosis in the sixth month. It was determined that the DLCO values of the patients who received radiotherapy both at the beginning and at the sixth month were lower than the control group (p=0.001 and p0.05). As a result of the separation of the patients according to the CTCAE v5.0 classification at the beginning, the patients with grade 1 and those with grade 2 and 3 were compared, and no difference was found in terms of DTPA values during the follow-up period.