Cumhurbaşkanlığı ofisleri
Presidential offices
  1. Tez No: 782859
  2. Yazar: ABDULLAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Cumhurbaşkanlığı ofisleri, yeni hükümet sistemi kapsamında yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmekte olup yapısal özellikleri ve görev tanımı itibarıyla klasik idare hukuku ilkeleri çerçevesinde tanımlanıp sınıflandırılması çok kolay olmayan bir nitelik taşımaktadır. Ofislerin sahip olduğu kamu tüzel kişiliği, idari ve mali özerklik, personel rejimi gibi unsurların, ofislere Cumhurbaşkanlığı teşkilatı içinde verilen görevlerin hızlı ve etkili şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla getirildiği görülmektedir. Dolayısıyla ofislerin görevlerinin kapsamı ve niteliği ile bahse konu mekanizmalar birlikte değerlendirildiğinde, ofislerin Cumhurbaşkanlığı teşkilatı içinde yer alması gerekmektedir. Bu kapsamda ofisler üzerindeki denetimin yoğun olması da anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle ofislerin, merkezi teşkilata hiyerarşi benzeri bir denetim ilişkisi üzerinden bağlanmasının ve bu durumun yeni bir denetim yöntemi yahut vesayet denetiminin yeni bir uygulaması olarak kabul edilmesinin hukuki açıdan mümkün olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Presidential offices are regulated by the Presidential Decree No. 1 issued under the new government system. In terms of their structural characteristics and duties, they are not easy to define and classify within the framework of classical administrative law principles. Elements such as public legal personality, administrative and financial autonomy, and personnel regime have been introduced to ensure that the duties assigned to the offices within the Presidential organization are carried out fast and effectively. Therefore, when the scope and nature of the duties of the offices and the aforementioned mechanisms are considered together, it can be concluded that the offices should be contemplated within the Presidential organization. In this context, it is understandable that the supervision over the offices is intense. It is also acknowledged legally possible that the offices are connected to the central organization through a hierarchy-like supervisory relationship and this situation can be considered as a new method of supervision or a new application of tutelage supervision.