Merkezi idarede yeni kamu politikası aktörleri: Cumhurbaşkanlığı politika kurulları ve ofisleri
New public policy actors in central administration: Presidential policy committees and offices
- Tez No: 830096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DEMİRHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tez çalışmasının amacı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle birlikte merkezi idarede yeni bir politika aktörü olarak ihdas edilen Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları ve Ofislerinin kamu politikaları sürecinde faaliyet noktasındaki rolünün kuramsal ve betimsel bir temel üzerinde inşa edilmesinden oluşmaktadır. Bu amacın belirlenmesindeki temel problem kaynağı ise bu iki aktörün sistem değişikliğinin bir uzantısı olarak gerekli olup olmadığı hususunda değerlendirmeye ihtiyaç olmasından kaynaklanmaktadır. Tez çalışmasının üzerinde durduğu husus ise bu iki aktörün var olan kamu politikaları döngüsünde yer alan aktörlere ilave ne tür bir işlev üstlendiğinin analizine dayanmaktadır. Bu çerçevede yapılan çalışmanın ilk bölümü kamu politikalarının kavramsal bütünlüğü ve çağrışımları esas alınarak çeşitli tanımlamalar ve tartışmalara konu olmaktadır. İncelemenin ikinci bölümü ise araştırmanın merkez odağı olarak Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları ve Ofislerinin faaliyet kapsamını tanımlama çalışmalarına ve birtakım noktalardaki karşılıklı nitelemelere meydan vermektedir. Yapılan çalışmadaki son bölüm ise bir takım Politika Kurullarının güncel bir problem kaynağı olarak Covid-19 sürecinde üstlendiği etkin roller, diğer kamu politikası aktörleriyle işlevlerin ne çerçevede ortaya çıkarıldığı hususları somut uygulamalar üzerinden metne aktarılmaktadır. Dünya'da uzun süredir var olan kamu politikaları yazını ve buna istinaden ülkelerin değişen ve gelişen ulusal ve uluslararası faaliyetlere ilişkin olarak farklı kombinasyon arayışlarının uzantısı olarak Türkiye, 2017 yılı hükümet sistemi değişikliğiyle bütüncül anlamda kamu politikaları perspektifindeki yeni düşünsel açılıma paralel bir uyum sürecinin içerisine dâhil olmaktadır. Cumhurbaşkanlığına bağlı dokuz adet Politika Kurulu ve dört adet Ofisin politika sürecindeki konumunu irdelemek ve kamu politikaları kavramsallaştırması üzerine görev, yetki ve sorumluluklarının işlevleri üzerindeki ağırlığını ortaya koymak temel araştırma konusunu belirtmektedir. Bu kapsamda temel nokta bu yeni aktörlerin sistem değişikliğinin bir getirisi olduğu ve bu noktadan hareketle politika döngüsünde yeni bir konumu oluşturdukları odağından hareket etmektedir. Çalışmadan elde edilen veriler neticesinde kamu politikaları sürecinde yönetişimi artıran bu iki aktörün sistem kaynaklı düzenlemelere ihtiyaç duymakla birlikte var olduğu statüsü gereği yönetsel düzlemde yer alan aktörlerin koordinasyonunu sağlama konusunda önemli bir işlev merkezi olduğu ve politik aktörlerle doğrudan iletişim sağlama konusunda da pozitif dışsallık sağladığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis study is to construct the role of the Presidency Policy Boards and Offices, which were created as a new policy actor in the central administration with the transition to the Presidential Government System, in the public policy process on a theoretical and descriptive basis. The main source of problems in the determination of this purpose arises from the need to evaluate whether these two actors are necessary as an extension of the system change. The point that the thesis study focuses on is based on the analysis of what kind of function these two actors undertake in addition to the actors in the existing public policy cycle. In this context, the first part of the study is the subject of various definitions and discussions based on the conceptual integrity and connotations of public policies. The second part of the review, as the central focus of the research, gives place to the definition studies of the Presidential Policy Boards and Offices and to the mutual qualifications at a number of points. In the last part of the study, the active roles undertaken by some Policy Boards in the Covid-19 process as a current problem source, and the scope of the functions with other public policy actors are transferred to the text through concrete applications. As an extension of the public policy literature that has existed for a long time in the world and the search for different combinations in relation to the changing and developing national and global activities of the countries accordingly, Turkey has been included in a process of adaptation parallel to the new intellectual opening in the perspective of public policies in a holistic sense with the change of government system in 2017. is happening. Examining the position of nine Policy Boards and four Offices affiliated to the Presidency in the policy process and revealing the weight of their duties, authorities and responsibilities on the functions of public policy conceptualization indicate the main research topic. In this context, the main point is that these new actors are a result of system change and from this point, they form a new position in the policy cycle. As a result of the data obtained from the study, it is revealed that these two actors, which increase governance in the public policy process, need system-based regulations, but due to their status, they are an important function center in ensuring the coordination of the actors in the administrative plane and provide positive externality in providing direct communication with political actors.