Kanser hastalarında anemi tedavisinde etkin eritrositsüspansiyonu miktarının belirlenmesi
- Tez No: 782858
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Anemi, kanser hastalarında en sık görülen hematolojik patolojidir. Anemi hastaların yaşam kalitesini, performans skorlarını, emosyonel ve kognitif durumlarını negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca anemi sağ kalımı ve kanser tedavisi sonuçlarını da negatif yönde etkileyebilmektedir. Çalışmamızın amacı, kliniğimizde takipli solid tümörü olan anemili kanser hastalarının tedavisinde etkin hedef hemoglobin değerine ulaşmak için gerekli ES miktarını optimize etmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 1 Ocak 2015 – 1 Ocak 2021 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen, anemi nedeniyle ES transfüzyonu yapılan 1295 kanser hastası dahil edildi. Laboratuvar ve klinik bilgi gibi dosya veri yetersizliği olan hastalar, hematolojik maligniteli hastalar ve son üç ayda hemoraji öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmamız retrospektif ve tek merkezli olarak tasarlandı. Çalışmada 0,05'ten küçük p değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: 1295 hastanın medyan yaş değeri 67 (20 - 94) olarak hesaplandı. Hastalara tek seferde transfüzyon edilen ES miktarı ortalama 2 ünite olarak saptandı. Takipli oldukları süre boyunca aldıkları toplam ES miktarı ortalama değeri ise 4,61 ünite olarak saptanmıştır. Transfüzyon öncesi hemoglobin medyan değeri ise 8,2 gr/dl (5,1–10,7) , transfüzyon sonrası hemoglobin medyan değeri 10,6 gr/dl (8,2–16,3) olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Anemia is the most common hematological disorder in cancer patients. Anemia negatively affects the quality of life, performance scores, emotional and cognitive status of patients. In addition, anemia can also adversely affect survival and the outcomes of the cancer treatment. The aim of our study is to optimize the amount of erythrocyte suspension required to reach the effective target hemoglobin value in the treatment of anemia in cancer patients with solid tumors followed in our clinic. Material and Method: 1295 cancer patients included in the study who were hospitalized in Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital Medical Oncology Clinic between January 1, 2015 to January 1, 2021, and received erythrocyte suspension transfusion due to anemia. Patients with insufficient data such as laboratory and clinical information, patients with hematological malignancies, and patients with a history of hemorrhage in the last three months were excluded in the study. Our study is retrospective and single-center. A p value less than 0.05 was considered statistically significant in the study. Results: The median age of 1295 patients was calculated as 67 (20 - 94). The average amount of erythrocyte suspension transfussion given to the patients at once was found 2 units. The mean value of the total amount of ES they received during their follow-up period was determined as 4.61 units. The median hemoglobin value was analyzed 8.2 g/dl (5.1–10.7) before transfusion and the median hemoglobin value was analyzed 10.6 g/dl (8.2–16.3) after transfusion.