Farklı branş öğretmenlerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi: Tokat ili örneği
Examination of different branch teachers' attitudes to physical education course according to some variables: The example of Tokat
  1. Tez No: 782860
  2. Yazar: AHMET AYTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan okullarda görev yapan farklı branştaki öğretmenlerin, beden eğitimi dersine karşı tutumlarını bazı değişkenlere göre değerlendirilmesinin yapılması ve bu değerlendirme sonucunda çözüm önerileri getirmektir. Araştırmanın evreni Tokat ilindeki ilköğretim, ortaokul ve liselerde eğitim veren farklı branşlardaki öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi kolayda örneklem yöntemi ile belirlenmiş, 7106 öğretmen belirlenmiş olup dağıtılan anketlerden 420 tane geri dönüş sağlanmış olup yapılan incelemeler sonucunda 400 anket kullanılmaya uygun bulunmuştur. Bu çalışmada kullanılacak veriler anket formu ile elde edilmiştir. İki kısımdan oluşan anket formunun birinci kısmı demografik özelliklerle ilgili sorulardan oluşmaktadır. Anketin ikinci kısmı ise farklı branşlardaki öğretmenlerin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının belirlenmesi amacıyla hazırlanan 5'li likert formunda sorular yer almaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortama gibi tanımlayıcı istatistik testleri yapılmıştır. Verilerin normallik testi yapılmış olup Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda anlamlılık değeri 0,05 değerinden küçük olduğundan (0,00 < 0,05) verilerin normal dağılmadığına karar verilmiştir. Veriler normal dağılmadığı için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Geçerlik ve güvenirliğin test edilmesi amacı ile Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Ayrıca Anova testi ve Post Hoc çoklu karşılaştırma testlerinden olan Tamhome's T2 testinden faydalanılmıştır. Çalışmanın güvenilirlik testi yapılmış Cronbach Alpha değeri 0,955 bulunmuştur. Geçerlilik testinde iç güvenirlik testi uygulanmış sorular uzman kişilere gösterilmiş ve soruların geçerliliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the attitudes of teachers in different branches, working in schools under the Ministry of National Education, towards physical education lesson according to some variables and to offer solutions as a result of this evaluation. The universe of the research consists of teachers from different branches who provide education in primary, secondary and high schools in Tokat. The sample of the study was determined by the convenience sampling method, 7106 teachers were determined, 420 of the distributed questionnaires were returned, and as a result of the examinations, 400 questionnaires were found suitable for use. The data to be used in this study were obtained with a questionnaire form. The first part of the questionnaire, which consists of two parts, consists of questions about demographic characteristics. In the second part of the questionnaire, there are questions in the 5-point likert form prepared to determine the attitudes of teachers in different branches towards physical education lesson. Data analysis in the research was done with SPSS package program. In the analysis of the data, descriptive statistical tests such as frequency, percentage and mean were performed. The normality test of the data was performed, and it was decided that the data were not normally distributed, since the significance value was less than 0.05 (0.00 < 0.05) as a result of the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used. Cronbach's alpha coefficients were calculated to test validity and reliability. In addition, Tamhome's T2 test, which is one of the Anova test and Post Hoc multiple comparison tests, was used. The reliability test of the study was performed and the Cronbach Alpha value was found to be 0.955. In the validity test, the questions for which the internal reliability test was applied were shown to the experts and the validity of the questions was tested.