Biyokimyasal ve hormonal kan parametrelerinin ağırlık yönetimi üzerindeki etkileri: Isparta örneği
The effects of biochemical and hormonal blood parameters on weight management: The example of Isparta
- Tez No: 782861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARAİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı hormonal ve biyokimyasal parametrelerin bireylerin ağırlık yönetimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bir özel beslenme ve diyet danışma merkezine başvuran bireylerde insülin hormonu, TSH, vitamin B12, 25-OH-D veya Demir gibi hormonal sistemi doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen kan parametrelerinin ağırlık kaybı üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışma, Aralık 2019 tarihinden itibaren ağırlık kontrolü için başvuran toplam 60 danışan ile gerçekleştirildi. Hastalar ağırlık kontrolünde başarılı ve başarısız olarak iki grup olarak değerlendirildi. Hastaların ağırlık, yağ ve VKİ değerleri başlangıç ve diyet sonrası olmak üzere iki dönemde ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of some hormonal and biochemical parameters on weight management of individuals. The effects of blood parameters that directly or indirectly affect the hormonal system, such as insulin hormone, TSH, vitamin B12, 25-OH-D or Iron, on weight loss were investigated in individuals who applied to a special nutrition and diet counseling center. The study was carried out with a total of 60 clients who applied for weight control as of December 2019. The patients were evaluated as two groups as successful and unsuccessful in weight control. The weight, fat and BMI values of the patients were measured in two periods: at the beginning and after the diet.