Bilgi ve belge yönetimi ile istihbarat arasındaki ilişki
The relationship between information and records management with intelligence
  1. Tez No: 782862
  2. Yazar: REMZİ CIRIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bilgi ve belge yönetimi, bilgi ve/veya bilgi kaynaklarının derlenmesi, korunması, kullanılmak üzere erişimi ve yayımı süreçlerini kapsamakta ve bu amaçla verilen eğitimler ile bu işlevleri gerçekleştirecek insan gücü yetiştirilmektedir. Alan, aynı zamanda, farklı disiplinleri etkileyerek ya da onlardan etkilenerek birçok kavram ve kuramı anlamlandırmakta ve böylece disiplinlerarası (interdisipliner) bir uygulama alanı niteliği taşımaktadır. İstihbarat ise; veri, enformasyon ve bilgi toplama, analiz etme ve değerlendirme ile karar vericiler için stratejik üstünlük sağlayan faaliyetleri içeren bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Süreç sonucunda ortaya çıkan istihbari bilgi; kâr, verimlilik, rekâbet, üstünlük, kanıt, ispat, değer, kıymet ve karar olarak farklı disiplinlerde stratejik özellikler taşımakta ve farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Bu kapsamda; tüm disiplinlerde alınan kararların doğru ve etkili bir biçimde sonuç verebilmesi için, bilginin nereden ve nasıl toplandığı, nasıl paylaşıldığı çok önemli olmakta, bilginin hüküm sürdüğü, bilgi savaşlarının yaşandığı günümüzde, güvenlik ve teknolojik gelişmeler ile birlikte istihbaratın üretilmesinde; bireyler, kurumlar, organizasyonlar, uluslararası şirketler ve devletler için bilgi, stratejik bir güç niteliği taşımaktadır. Bilgi ve belge yönetimi disiplininin, kütüphanecilik, enformasyon ve arşiv bilimleri ile diğer temel disiplinlerle ilişkilerini analiz ederek ve özelde istihbarat disiplini ile bağlantısını irdeleyerek önemi, amacı ve geleceğinin belirlenmesi ve böylece eğitim süreçlerinin zamana uygun şekilde geliştirilmesi, güvenlik ve teknolojik gelişmelerle birlikte bölüm mezunlarına yeni istihdam imkânlarının sunulması ve organizasyonlar için öneminin ortaya çıkarılması gerektiği, nihayetinde ise istihbarat faaliyetlerinde görev yapabilecek insan gücünü yetiştirebilen bir alan olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and records management covers the compilation, protection, access, and publication processes of information and/or information resources, and the labour force to handle these affairs is trained through trainings given for this purpose. Additionally, the field, by being affected by and affecting other disciplines, gives meaning to many different concepts and theories, and thus bears the qualification of being an interdisciplinary area of application. Intelligence, on the other hand, is defined as a process that contains gathering, analysis, and evaluation of data, knowledge and information, and activities that provide strategic advantage for decision-makers. The intel resulting from this process carries strategic properties in different disciplines and can be used in various different meanings as profit, efficiency, competition, advantage, proof, evidence, cost, value, and decision. In this context, in order for the decisions taken in all disciplines to yield correct and effective results, where and how the information is gathered and how it is distributed is of extreme importance. In today's world where knowledge is power and information warfare is prevalent, information carries a strategic power position for individuals, institutions, organizations, international companies, and states in the production of intelligence in light of developments in security and technology. By analysing the relationships of the discipline of information and records management with library, information, and archival sciences, and with other primary disciplines and by scrutinizing its connection with intelligence disciplines in particular, assessing the importance, goal, and future of the discipline of information and records management, developing training processes up to today's standards, providing department graduates with new job opportunities along with new developments in security and technology, and promoting its importance for the organizations are required. As a result of which, a field that is able to train the labour power that can partake in intelligence activities emerges.