Aklıllı tarım uygulamalarının sektörel bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of smart agriculture practices with a sectoral perspective
- Tez No: 782863
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN TUNALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Dünya'da teknolojik gelişmelerin hızlı yaşandığı günümüzde, tarım sektörü de doğal olarak bu gelişmelerden etkilenmektedir. Akıllı tarım uygulamaları, tarımsal faaliyetlerde teknolojik gelişmelere bağlı olarak çiftçinin işlerini kolaylaştıran, verim artışına bağlı olarak gelir artışı sağlayan uygulamalar olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmada, çalışma bölgesi olarak seçilen İzmir ve Aydın illerinde akıllı tarım uygulaması konusunda Ar-Ge çalışması yapan (Üniversiteler), akıllı tarım teknolojisi kullanan (Çiftçiler), akıllı tarım teknolojisi üreten (Firmalar), denetim ve planlamadan sorumlu kamu kurumları (Tarım ve Orman Bakanlığı Araştırma Enstitüleri, İl ve İlçe Müdürlükleri), bu teknolojilerin tanıtımında etkili olan basın yayın (Yazarlar ve Görsel-İşitsel program yapımcıları) ve tarımsal gelişime katkı veren diğer kurumlarla (Belediyeler, Ziraat Odaları, Kalkınma Ajansları, Ziraat Mühendisleri Odası, Dernekler), farklı altı sektörde bulunan kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerle, tarım sektöründe akıllı tarım uygulamalarının etkisi ve etkinliği ile ilgili söz konusu paydaşların rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırmada, söz konusu paydaşlar arasından seçilen 57 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde kişilere, demografik soruların yanı sıra, Ege Bölgesinde (İzmir ve Aydın) akıllı tarımın mevcut durumu, noksanlıkları ve beklentilerinin ortaya konulmasını sağlayacak, açık uçlu ve yarı yapılandırılmış sorular yöneltilerek, elde edilen cevaplar nitel araştırma yöntemi (içerik analizi) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada, görüşmelerden elde edilen verilerin araştırma yöntemine uygun olarak yapılan analizi sonucunda, altı sektörün üç ortak noktada buluştuğu anlaşılmıştır. Bu noktaların, ana kodlarının“Akıllı Tarım Uygulaması/tanımı”,“Tanıtım/Tutundurma”ve“Politika”adı altında kodlanmasına karar verilmiştir. Bu kodlar, daha önce yapılmış olan akademik araştırmalarla tartışılmıştır. Paydaşlarla yapılan görüşmeler sonucunda, bu teknolojinin pahalı ve Türkiye'nin bu konuda henüz dışa bağımlı olduğu anlaşılmıştır. Diğer yandan Türkiye'de arazi yapısının parçalı olması, bu teknolojik uygulamalar için çiftçilerin yaş ortalamasının yüksek ve eğitim seviyesinin düşük olmasının bu uygulamaların kısa sürede yaygınlaşmasında sorun oluşturacağı, bu konuda yapılan akademik çalışma ve teknoloji okuryazarlığının ise yeterli olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmada, akıllı tarım uygulamalarının girdi tasarrufu sağladığı, çevre dostu uygulamalar olmasına rağmen pahalı olduğu, bu uygulamaların yayınlaştırılması için devlet tarafından desteklenmesi ve tarımsal yayım çalışmalarının yapılması, akademik çalışmaların ulaşılabilir olması gerektiği, en kısa sürede Ar-Ge çalışmalarına hız verilerek yerli üretime geçilmesi, böylece bu uygulamaların cazip hale geleceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca mevcut tarım politikalarının akıllı tarım uygulamalarına uyum için kısa sürede yeniden düzenlenmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In today's World where rapid technological developments are the norm, it is only natural that these developments affect agriculture industry as well. These developments, facilitate growth for the farmer in agricultural activities depending on the technological developments, raise the income due to increase in yield, are named as smart agriculture applications. In this study, interviews are conducted in the chosen study locations that are provinces of İzmir and Aydın, Türkiye, with a total of six different executive employee groups, namely; those who study R&D (Universities), those who employ smart agricultural technologies (Farmers), those who produce smart agricultural technologies (Firms/Companies), public institutions responsible for inspection, regulation and planning (Ministry of Agriculture and Forestry , Research Institutes, Provincial and District Directorates), media and press organizations taking effect in promotion of these technologies (Authors and Audio-Visual program producers), and other institutions that contribute to agricultural development (Municipalities, Chambers of Agriculture, Development Agencies, Chamber of Agricultural Engineers, and Associations). In light of these interviews, it was aimed to examine the roles of stakeholders related to the impact and effectiveness of smart agricultural practices in the agriculture industry. Material and Methods: In this research, face-to-face interviews are conducted with 57 people from aforementioned stakeholder groups. Besides demografic inquiries, open-ended and semi-structured questions are posed to reveal the current deficiencies and expectations in the Aegean Region (provinces of İzmir and Aydın). Data gathered from these interviews are evaluated by qualitative research methodologies (content analysis). Results: The procedural analysis of the obtained information through conducted interviews revealed that the six executive employee groups inspected, meet at three common grounds under the following main themes coded as:“Smart Agricultural Practice/Definition”,“Promotion/Publicity”and“Politics”. By means of these codes, previous academic studies are compared with the results of this study to come to a realization that these up-to-date technological advancements are costly, and Türkiye is yet foreign-dependent in these fields. On the other hand, land structure being fragmented in Türkiye and farmers having low level of education with average age being high causes hardships in implementation of these technological applications to proliferate. Finally, academic studies and technology literacy on the subject are found to be insufficient. Conclusion: The research shows that smart agriculture applications provide savings in input, are expensive despite being environmentally beneficial, however, should be supported by the governmental agencies in order to expedite proliferation on the subject, needs further scientific research to be done and results being more accessible, should be advanced with R&D studies in order to switch to domestic production which will pave the way for these applications being more attracting. In addition, it is stated that current agricultural policies should be reformed in accordance with the smart agriculture applications in a short span of time.