Modification and solution of the dynamical system of COVID-19
COVID-19'un dinamik sisteminin değişikliği ve çözümü
- Tez No: 782866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK, PROF. DR. SAAD NAJİ AL-AZZAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
30 Ocak 2020'de 2019'un yeni koronavirüs hastalığı olan COVID-19'un ilk örneği bulunmuş olup, daha sonra COVID-19 olarak bilinen en tehlikeli koronavirüs, virüsün adıdır. Bu tez, gelecekte hastalık kontrolü ve hastalık gerilemesi hakkında öngörülerde bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde Shaikh et al. (2020) tarafından ele alınan COVID modeli kullanılmaktadır. Bu modelin modifikasyonu, yinelemeli Laplace dönüşüm yöntemi ve farklı kesirli diferansiyel operatörlerin karşılaştırmalı bir çalışması kullanılarak gerçekleştirilir. Tıbbi modelin olduğu yerde çeşitli biyolojik parametrelerin COVID-19'un bulaşma dinamikleri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Tıbbi modeli değiştireceğiz, denge noktasını bulacağız ve kararlılığı test edeceğiz ve Hartmann'ın teorisine göre aynı davranışa sahiptirler. Daha sonra değiştirilmiş modeli Sumudu dönüşüm yöntemi ile çözeceğiz. Elde edilen sonuçlar grafiksel olarak gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
On January 30, 2020, the first instance of COVID-19, a new coronavirus disease for 2019, was found. The most dangerous coronavirus, later known as COVID-19, is the name of the virus. This thesis aims to make predictions about disease control and disease regression in the future. This thesis uses the COVID model considered by Shaikh et al. (2020). The modification of this model is accomplished by utilizing the iterative Laplace transform method and a comparative study of different fractional differential operators. The impacts of various biological parameters on the transmission dynamics of COVID-19 are investigated where the medical model is. Where the medical model is, we will modify it, find the equilibrium point, and test the stability, and according to Hartmann's theory, they have the same behavior. We will then solve the modified model by the Sumudu transformation method. The results obtained will be graphically illustrated.