Study the alteration of some biochemical parameters in blood of thalassemia minor patients
Talasemi küçük hastaların kanındaki bazı biyokimyasal parametrelerin değişikliğinin çalışması
  1. Tez No: 782867
  2. Yazar: AZAD HUSSEIN MAMAH AL-WINDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD SHAALAN SAHAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalıĢmada β talasemi minör hastalarda bazı Hematolojik parametreler, serum demiri, TIBC, hepsidin, testosteron ve bazı vitaminlerin düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Nisan 2022'den Temmuz 2022'ye kadar Diyala Valiliği / Khanaqin Ģehri ve bağlı bölgelerindeki Khanaqin Hastanesinde (kan bankası ve kan bağıĢ merkezi) β talasemi ile enfekte olduğu bildirilen 140 kiĢi. Deneyler, Irak'ın Diyala vilayetindeki özel laboratuvarlarda gerçekleĢtirildi. Mevcut araĢtırmada katılımcılar Ģu Ģekilde ayrıldı: Grup A: talasemi minör hastası olan 55 erkek. Grup B: Talasemi minör hastası olan 55 kadın. Grup C: Talasemi minör hastası olmayan 30 sağlıklı denek (kontrol grubu). Sonuçlar HbA1 yüzdesini erkeklerde (93,32± 0,75) ve kadınlarda (93,34± 0,99), HbA2'nin erkeklerde (4,94 ± 0,695) ve kadınlarda (5,09 ± 0,762) olduğunu, kontrol grubunda ise HbA1 erkeklerde (97,13±0,401) ve kadınlarda (97,6± 0,476), HbA2 erkeklerde (2,22 ± 0,353) ve kadınlarda (2,34 ± 0,233) bulundu.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to determination the levels of some Hematological parameters, serum iron, TIBC, hepcidin, testosterone and some vitamins in β thalassimia minor patients. 140 subjects, reported for infected with β thalassemia in Khanaqin Hospital (blood bank and blood donation centre) from April 2022 to July 2022 in Diyala Governorate / Khanaqin city and its affiliated areas. The experiments were conducted in private labs in the Iraqi province of Diyala. In the present research, the participants were split up as follows: Group A: 55 men with thalassemia minor patients. Group B: 55 women with thalassemia minor patients. Group C: 30 healthy subjects without thalassemia minor patients (control group). The results showed the percentage of HbA1 in males (93.32± 0.75) and in females (93.34± 0.99), while HbA2 was in males (4.94 ± 0.695) and females (5.09 ± 0.762), while in the control group, the percentage of HbA1 in males (97.13±0.401) and in females (97.6± 0.476), while HbA2 was in males (2.22 ± 0.353) and in females (2.34 ± 0.233).