Lise kimya öğretiminde bilgisayar destekli eğitimin kimya başarısına etkisi
- Tez No: 78288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, geleneksel öğretim metodu(Öğretim yöntemi-1) ve geleneksel öğretime ilave olarak verilen Bilgisayar Destekli Eğitim'in (Öğretim Yöntemi-2) öğrencilerin kimya başarısına etkisinin karşılaştırılması ve Bilgisayar Destekli Eğitim'in, kimya öğretimine sağlayacağı katkıların deneysel olarak bulunmasıdır. Bu çalışmada, dört adet lise 2. Sınıftan seçilen toplam 49 denek kullanılmıştır. Verileri toplamak için Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Kimya Başarı Testi ve Kimya Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonunda; geleneksel öğretim metoduna ilave olarak Bilgisayar Destekli Eğitim'den faydalanan öğrencilerin, geleneksel öğretim yönteminden faydalanan öğrencilere oranla daha başarılı oldukları bulunmuştur. Yine BDE'den faydalanan öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarında olumlu bir artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to compare and explore the effects of traditional methods and Computer Assisted Instruction and to identify the contributions of Computer Assisted Instruction on chemistry achievement of high school students. The subjects of this study included a total of 49 Lycee-2 students selected from four classes. For data collection three instruments, Logical Thinking Ability, Chemistry Achievement Test, and Chemistry Attitude Scale are utilized. As a result of this study, the students that deal with computer assisted instruction are significantly more successful than the students that deal with traditional methods. Also attitude toward chemistry has incressed in favour of experimental group who faces with Computer Assisted Instruction.