Çeşitli poloxamer moleküllerinin miselleşme davranışlarının moleküler simülasyonlar ile belirlenmesi
Determination of micellization behaviour of various poloxamer molecules via molecular simulations
  1. Tez No: 782896
  2. Yazar: ERDAL ANIL DALGAKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Poloxamer molekülleri, düşük toksisiteleri ve geri çevrilebilir miselleşme davranışları sayesinde, başta ilaç taşıyıcı sistemler olmak üzere biyoteknolojinin birçok alanında kullanılmaktadır veya umut vaat etmektedir. Bu tez kapsamında Pluronic® L81, P84, P85 ve F88 ticari isimlerine sahip poloxamer polimerlerinin miselleşme davranışlarının moleküler modelleme ve simülasyon yöntemleri ile belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu özelliklerin moleküler simülasyonlar tarafından belirlenmesi için hesaplamalı yöntemler geliştirmesi bakımından özgün olan bu çalışma boyunca gerçekleştirilen tüm simülasyonlarda Dağılıcı Parçacık Dinamiği (DPD) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, poloxamer sistemlerinin miselleşme davranışlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayarak moleküler düzeydeki misel yapıları hakkında bilgi sağlayacaktır. Ayrıca, simülasyonlar sonucunda Kritik Miselleşme Konsantrasyonu (KMK) gibi parametrelerin deneysel sonuçlarla uyumlu olarak belirlenebilmesi bu simülasyon yönteminin etkinliğini ispatlıyor olup, farklı deneysel sistemlerde de kullanılmasının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Poloxamer molecules are used or promising in many areas of biotechnology, especially drug delivery systems, thanks to their low toxicity and reversible micellization behavior. In this thesis, it is aimed to determine the micellization behaviour of various Poloxamer molecules with the commercial names Pluronic® L81, P84, P85 and F88 via coarse-grained modelling. DPD method has been used in all of the simulations carried out in this study which is distinctive in terms of investigating these properties via simulations. Results that have been obtained will help the better understanding of molecular structures of poloxamer molecules. Moreover, estimated parameters such as Critical Micellization Concentration (CMC) have been compared with that of the experimental values found in the literature. Ability of the simulations to successfully predict experimental values have proven the efficiency of the simulation method and have shown that they can be used for other polymeric systems about which there is no experimental information is present in the literature.