Drug Delivery Systems (DDS) based on in situ forming gels as eye drops for the anterior ocular disease treatments
Ön oküler hastalık tedavileri için göz damlası olarak yerinde oluşturucu jellere dayanan İlaç Taşıma Sistemleri (DDS)
  1. Tez No: 831725
  2. Yazar: MONIREH ESMAEILI RAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL YÜCE, DOÇ. DR. ALI ZARRABI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Göz, çeşitli hastalıklara duyarlı, karmaşık yapıya sahip hassas bir organdır. Göz, ön ve arka olmak üzere iki bölümden oluşur; bu nedenle göz bozuklukları ön ve arka hastalıklar olarak sınıflandırılır. Diyabetik Retinopati gibi şiddetli oküler hastalıklar arka segmenti etkiler ve sistemik uygulama veya perioküler enjeksiyon yoluyla tedavi edilir. Ön oküler hastalıklar, daha az yan etki ve daha fazla hasta uyumu nedeniyle en az invaziv ilaç uygulama yolu olan topikal göz damlaları ile tedavi edilebilir. Göz damlaları birçok göz hastalığı için tercih edilen tedavi olmasına rağmen, iki nedenden dolayı düşük biyoyararlanımdan muzdariptirler; birincisi, gözün sınırlı yüzey alanı sadece 30-40 mikrolitrelik göz damlası uygulamasına izin verir ve bu miktarın çoğu refleks göz kırpma yoluyla elimine edilir. Ayrıca oküler yüzey, göze kolay erişime izin vermeyen çeşitli bariyerlerden oluşur. Bu tez, poloksamer bazlı yerinde jelleştirme sistemleri ile kombinasyon halinde niozom ve siklodekstrin nanoparçacıklarına dayalı ilaç dağıtım sistemlerini kullanarak göz damlalarıyla ilgili zorlukların ele alınmasına odaklanmıştır. Niyozomlar, %99.1±0.39 ve %85.55±0.85 yakalama etkinlikleriyle, kurkumin ve deksametazonun niozom çift katmanında kapsüllenmesi için ince film hidrasyon yöntemiyle hazırlandı. BCD ve türevleri, CUR ve DEX moleküllerinin suda çözünürlüğünü arttırdı. Tüm numuneler için in vitro ilaç salım çalışmaları, sürekli bir salım davranışı gösterdi. Tezin son bölümü, poloksamer bazlı ısıya duyarlı hidrojellerle kombinasyon halinde nanoparçacıkların kullanımını araştırdı. Simüle gözyaşı sıvısı ile seyreltmeden önce ve sonra, in vitro ilaç salım çalışmaları için optimum formülasyonları seçmek üzere ilaç/nanopartikül yüklü poloksamerlerin sol-jel geçiş sıcaklığı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The eye is a delicate organ with a complex structure, susceptible to various diseases. The eye consists of two anterior and posterior segments; hence eye disorders are classified into anterior and posterior diseases. Severe ocular diseases like Diabetic Retinopathy affect the posterior segment and are treated via systemic administration or periocular injection. Anterior ocular diseases can be treated with topical eye drops, the least invasive drug administration route, due to fewer side effects and more patient compliance. Although eye drops are the treatment of choice for many eye diseases, they suffer from low bioavailability for two reasons; first, the limited surface area of the eye allows only 30-40 microliter eye drop administration, and most of this amount is eliminated via reflex blinking. Moreover, the ocular surface is composed of several barriers that do not permit easy access to the eye. This thesis focused on addressing the challenges associated with eye drops using drug delivery systems based on niosome and cyclodextrin nanoparticles in combination with poloxamer-based in situ gelling systems. Niosomes were prepared via the thin film hydration method to encapsulate curcumin and dexamethasone in the niosome bilayer with 99.1± 0.39 % and 85.55 ± 0.85 % entrapment efficiencies. BCD and its derivatives enhanced the water-solubility of CUR and DEX molecules. In vitro drug release studies for all samples showed a sustained release behavior. The final section of the thesis explored the use of nanoparticles in combination with poloxamer-based thermo-responsive hydrogels. Before and after dilution with simulated tear fluid, the sol-gel transition temperature of drug/nanoparticle-loaded poloxamers was measured to select the optimum formulations for in vitro drug release studies.