2010 sonrası Türk sinemasında feminist belleğin oluşumu ve kadın imgesi
Constitution of feminist memory and women's image in Turkish cinema after the 2010's
  1. Tez No: 782938
  2. Yazar: ÖZLEM SİMAY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Toplumun sahip olduğu hegemonik kolektif bellek toplumdaki her bireyin geçmişi nasıl hatırlayacağı ve algılayacağı üzerinde tahakküm kurmaktadır. Bu durum toplumda 'öteki' olarak kabul edilen kişilerin geçmişe dair algılarının, toplum tarafından maruz bırakıldığı şiddet biçimlerinin resmi anlatılarda ve toplumun belleğinde yer almamasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda hegemonik kolektif bellekte yer verilmeyen deneyimlerin, düşüncelerin ve hikâyelerin feminist belleğin oluşumuyla ortaya çıkması olanaklı hale gelmektedir. Feminist belleğin oluşumu bireysel bellekten hareketle geçmişe yönelik eleştirilerde bulunmak, süregiden algıları ve kalıpları sorgulamak şeklinde gerçekleşmektedir. Toplum tarafından ayrımcılığa maruz bırakılan gruplardan biri olan kadınların feminist belleğin oluşumunda önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamında seçilen Aşk, Büyü, vs (2019), Kaygı (2017) ve Unutursam Fısılda (2014) örneklem filmlerinde feminist belleğin oluşumu incelenmektedir. Örneklem filmler incelenirken filmlerdeki karakterlerin özellikle de kadınların nasıl bir konumda bulunduğu ve feminist belleğin kurulumuna katkı sağlayıp sağlamadıkları elde edilen verilerden yola çıkılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The hegemonic collective memory of the society dominates how each individual in the society will remember and perceive the past. This situation causes that the perceptions of the people who are accepted as the“other”in the society and the forms of violence they are exposed to by the society do not take place in the official narratives and in the memory of the society. In this context, it is possible for the experiences, thoughts and stories that are not included in the hegemonic collective memory to emerge with the formation of the feminist memory. The formation of feminist memory takes place in the form of criticizing the past based on individual memory and questioning ongoing perceptions and patterns. Women, one of the groups exposed to discrimination by society, have an important role in the formation of feminist memory. In this context, the formation of feminist memory in the sample films Aşk, Büyü vs. (2019), Kaygı (2017) and Unutursam Fısılda (2014) selected within the scope of the study is examined. While examining the sample films, the position of the characters, especially the women, and whether they contribute to the establishment of feminist memory are evaluated based on the data obtained.