Predicting students' academic achievement with educational data mining: Using interaction data from learning management system
  1. Tez No: 782949
  2. Yazar: EBRU TOKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde GEP0322-Dijital Okuryazarlık dersine kayıt yaptıran öğrencilerin dönem sonu geçme notlarının sadece öğrenme yönetim sistemi etkileşim verileri kullanılarak tahmin edilmesidir. Özellik seçim tekniklerinin model performansı üzerindeki etkisini incelemek için farklı özellik seçim yöntemleri kullanılmıştır. Her durumda, farklı algoritmalar verimli bir şekilde çalışmış, ancak tahmin sonuçları aynı çıkmamıştır. Model değerleri arasında bazı küçük farklılıklar olsa da, birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek için yeterli değildir. Yapılan çalışmalarda sırasıyla CatBoost regresörü (RMSE=14,27), Random Forest regresörü (RMSE=14,39) ve Extra Trees regresörü (RMSE=15,84) en iyi model olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to predict the end-of-term passing grades of the students enrolled in the GEP0322-Digital Literacy course in the fall semester of the 2020-2021 academic year, using only learning management system interaction data. Different feature selection methods were used to examine the effect of feature selection techniques on model performance. In all cases, different algorithms worked efficiently, but their prediction results were not the same. While there were some minor differences between model values, it wasn't enough to say one was better than the other. CatBoost regressor (RMSE=14.27), Random Forest regressor (RMSE=14.39), and Extra Trees regressor (RMSE=15.84) were the best models in the conducted cases respectively.