Internal Fluid Dynamics and Frequency Characteristics of Feedback-FreeFluidic Oscillators
Geribeslemesiz Fluidik Osilatörlerin İç Akışkan Dinamiği ve Frekans Karakateristikleri
- Tez No: 782950
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES GREGORY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Ohio State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmada, geri beslemesiz fluidik osilatörlerin iç akışkan dinamiği ve frekans özellikleri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Çeşitli ölçeklerdeki geri beslemesiz fluidik osilatörlerin iç akış özellikleri kırılma indeksi uyumlu PIV sistemi yardımıyla yeni bir PIV faz ortalama yöntemi ve eş zamanlı frekans ölçümüne izin veren yeni bir sensör kurulumu kullanılarak çıkarılmıştır. Üç farklı çalışma rejimi (düşük debi, geçiş ve yüksek debi) tespit edilmiş ve bu rejimlerdeki osilasyon davranışının akışkan dinamiği detayları ortaya çıkarılmıştır. Bu üç akış rejiminin birbirinden farklı ve çeşitli akış özellikleri sergiledikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, the internal fluid dynamics and frequency characteristics of feedback-free fluidic oscillators are investigated experimentally and numerically. The internal flow field of various scale oscillators was extracted using a refractive index-matched Particle Image Velocimetry (PIV) technique with the help of a PIV phase averaging method and a new sensor setup for simultaneous frequency measurements in refractive index matching fluid. Three different operating regimes (low flow rate, transition and high flow rate regions) and the fluid dynamics of the oscillating behavior in these regimes are revealed with PIV measurements. Flow topologies extracted with PIV measurements differ in these three flow regimes and were found to exhibit various flow features.