Developing a Holistic Conservation Approach for the Kılıç Ali PashaComplex
Kılıç Ali Paşa Külliyesi için Bütüncül bir Koruma Yaklaşımı Geliştirilmesi
  1. Tez No: 782951
  2. Yazar: AHMET SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. INKEN BALLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brandenburgische Technische Universität
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'sinde kültürel mirasın korunmasına ilişkin ciddi sorunlar bulunmaktadır. Ülkenin hızlı kentleşmesinden kaynaklı sorunlar kültürel mirasın sürekliliğini tehdit edebilmektedir. Klasik Osmanlı Mimarisi durumu bu genel tablonun bir parçasıdır. Türkiye'nin selefi olan Osmanlı İmparatorluğu, sayısız sanat ve mimari eserinin oluşturduğu eşsiz bir kültür mirası yaratmıştır. Mimar Sinan'ın 16. yüzyılda inşa ettiği külliyeler Türkiye'nin kültürel mirası içinde özgün bir yere sahiptir. Sinan'ın külliyelerinin büyük çoğunluğu İstanbul'da yer almaktadır ve şehrin betonlaşması içinde kalmıştır. Her külliye, mülkiyet şekli, çağdaş işlevi ve konumu ile ilgili özgün sorunlarla karşı karşıyadır. Artan kamuoyu bilinci ve sivil toplumun artan ekonomik kapasitesi, Türkiye'de kültürel mirasın korunmasını son yıllarda artarak teşvik etmiştir. Bu gelişmelere ve resmi ve sivil kurumların sayısız girişimlerine rağmen Sinan külliyelerinin korunması ile ilgili bütüncül yaklaşımlar oluşmuş değildir. İstanbul Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Külliyesi, cami, hamam, medrese ve türbeden oluşan günümüze kadar görece iyi korunmuş bir külliye örneğidir. Kılıç Ali Paşa Külliyesi'ni oluşturan yapılar, kayda değer sosyal, mimari ve tarihi öneme sahiptir. Bununla birlikte, külliye özgünlüğünü ve hatta fiziksel olarak hayatta kalmasını tehdit eden bir dizi karmaşık problemle karşı karşıyadır. Bu tez, Kılıç Ali Paşa külliyesinin korunmasına bütüncül bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk üç bölümü, kompleksin korunmasına yönelik bütüncül bir yaklaşım geliştirmeden önce bir giriş niteliğindedir. Tezin birinci bölümü olan 'Bütünsel Koruma Yaklaşımı'nda, tezin Kılıç Ali Paşa külliyesi için koruma önerisine temel teşkil eden bütüncül yaklaşım kavramı tanıtılmaktadır. Sonraki kısım, Türkiye'deki koruma uygulamalarına ilişkin bir giriş yapmakta ve koruma önerisinin şekillendiği ortamı tasvir etmektedir. Üçüncü kısımda, Kılıç Ali Paşa Külliyesi, dört farklı bağlamda inceleniyor: Mimar Sinan'ın mimari mirası, tarihsel bağlamı, kentsel bağlamı ve toplumsal bağlamı.“Değerler ve Zorluklar”başlıklı IV. bölümünde, kompleksin bir kültür mirası olarak temsil ettiği değerler, karşı karşıya oldukları sorunlar ve koruma girişimleri aktarılmaktadır. Tezin“Kentsel rehabilitasyon çerçevesinde koruma önerileri geliştirmek”başlıklı son bölümü ise Kılıç Ali Paşa külliyesi için bütüncül bir koruma önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary Turkey, grave problems on conservation of the cultural heritage and complaints on it are common. Furthermore, all types of cultural heritage are eroding in an alarming speed due to uncontrolled, swift development, and the urbanization of the country. The condition of Classic Ottoman Architecture and Art is not an exception of the general picture. The Ottoman Empire, which was the predecessor of modern Turkey, created a unique culture presented by invaluable and countless examples of arts and architecture. In 16th century, the self-expression of Ottoman architecture was impressively formalized and enhanced by Sinan, who is considered the most eminent Ottoman architect of all periods. His complexes are the best representations of his artistic creativity, of Ottoman classical architecture and Ottoman urban culture. Therefore, conserving Sinan complexes forms a crucial part of preserving classical Ottoman heritage. Sinan's complexes are mostly located in Istanbul, where they are swallowed up by an unrestrained and rapid development of the city. Bureaucratic obstacles to conservation initiatives, substandard restorations and lack of finance are common and severe. Furthermore, each complex faces its unique problems regarding its ownership pattern, contemporary function, or location. During the last decades, growing public awareness, and rising economic capacities of civil society have stimulated conservation of cultural heritage in Turkey. Despite these developments and numerous initiatives of official and civil institutions, successful conservation of Sinan complexes has not been achieved. Except very few cases, most of the Sinan structures have simply been neglected. Kılıç Ali Pasha complex, which consists of a mosque, a bathhouse, a madrasa, and a mausoleum is a typical example, regarding its state of preservation. Buildings composing the Kılıç Ali Pasha complex have noteworthy social, architectural and historical significances. Nevertheless the complex faces a complex set of problems (complex ownership pattern, lack of restoration, loss of function, etc.), which threat its authenticity and even its physical survival. The thesis aims at developing a holistic approach to the conservation of Kılıç Ali Pasha complex. The first three chapters constitute an introduction prior to developing a holistic approach to conservation for the complex. The first chapter of the thesis, 'Holistic Approach to Conservation' introduces the concept of holistic approach, which constitutes the base for the thesis' conservation proposal for the Kılıç Ali Pasha complex. The following chapter gives insight into conservation practice in Turkey and depicts the setting in which the conservation proposal is shaped. It covers: a) historical development of conservation practice in Turkey, and b) contemporary framework for conservation in Turkey. Being aware of the huge scope of the subject, the chapter will concentrate on certain parts of legal and organizational structure. Painstakingly effort has been taken to be able to present the legal and organizational framework concisely, which decisively sets the feasibility of a conservation proposal. Within the third“Contextual Analyses”chapter, Kılıç Ali Pasha complex is meticulously analysed within four of its contexts: Mimar Sinan's architectural heritage, historical context, urban context, and last but not least social context. The first section of the chapter displays the meaning of the Mimar Sinan's architectural heritage and the significance of the Kılıç Ali Pasha complex within this heritage. Public and academic perception of Sinan through history is analysed in order to grasp the contemporary values of his legacy. Subsequently, Kılıç Ali Pasha complex is placed within the Sinan works in respect to its architectural and historical characteristics. Analysis of the historical context of the complex begins with the description of the site prior to construction of the complex. It gives construction motives and an architectural description of the complex, which altogether demonstrates its architectural values. The analysis of the historical context concludes with the an account of the history of the complex buildings and their setting from urban and social point of views. The last sections, namely urban context and social context, are devoted to the understanding of the urban and social context of the complex. In the“Significances and Challenges”chapter, the first section derives concise expression of significances of the complex from the contextual analyses. Following the assessment of significances, Problems faced by the complex are covered in three dimensions: firstly the tangible and intangible threats to the mentioned significances of the complex, secondly the physical restoration problems, and finally the major obstacles that would be faced through the conservation process of the complex. The contemporary responses to the mentioned problems constitutes the last section of the chapter. The final chapter of the thesis presents a holistic conservation proposal for the Kılıç Ali Pasha complex. Initially the principles of the approach are set referring to the assessment of significances, contextual analyses and the contemporary framework of conservation in Turkey. Actual conservation measures developed for the complex and its setting present how the developed principles are applied in practice.