Üçüncü basamak bir hastanede COVID-19 aşısı yaptıran bireylerin COVID-19 hastalık algısı ve aşıya yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of covid-19 disease perception and attitudes towards vaccine of individuals who have had COVID-19 vaccination in a tertiary hospital
- Tez No: 782967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: COVID-19 aşısı yaptıran bireylerin sosyodemografik bilgilerinin, COVID-19 hastalık algılarının, aşı yaptırmadaki nedenlerinin ve COVID-19 aşısına yönelik tutumlarının birbiri ile ilişkisini değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmamızda 01.02.2022-31.03.2022 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim Araştırma Hastanesi Aşı Polikliniği'ne gelen COVID-19 aşısı yaptıran kişiler çalışmamıza dâhil edilmiştir. 18 yaş altı olan bireyler, sağlık çalışanları, aktif psikolojik hastalığı olan ve sözel iletişim kurulamayan kişiler çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan personelin 282'si (%47.9) erkek, 307'si (%52.1) kadındı. COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği sonuçları ile yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, çocuk sahipliği, evde yaşanılan kişi, kronik hastalık olması, influenza aşısı yaptırma, aşılanma sayısı, Turkovac aşısı yaptırma, aşılanma nedenleri, bir sonraki COVID-19 aşısını yaptırmayı düşünme ve COVID-19 aşısı hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunu düşünme değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır.(p=0.044,p=0.001,p=0.001,p= 0.021,p
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the relationship between sociodemographic information, COVID-19 disease perceptions, reasons for getting vaccinated, and attitudes towards COVID-19 vaccine of individuals who have been vaccinated against COVID-19. Methods: In our cross-sectional, descriptive study, people who came to Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital Vaccine Polyclinic between 01.02.2022 and 31.03.2022 and had COVID-19 vaccine were included in our study. Individuals under the age of 18, healthcare workers, people with active mental illness and those who could not communicate verbally were excluded from the study. Results : Of the personnel participating in our study, 282 (47.9%) were male and 307 (52.1%) were female.The results of the Scale of Attitudes Towards COVID-19 Vaccination, age, gender, marital status, education status, having children, people living at home, having chronic disease, influenza vaccination, number of vaccinations, Turkovac vaccination, reasons for vaccination, next COVID-19 vaccination A statistically significant relationship was found between the variables of thinking about getting the vaccine and thinking that they have enough information about the COVID-19vaccine.(p=0.044,p=0.001,p=0.001,p=0.021,p