Yüzme antrenörlerinin sporcularla iletişiminin yüzücülerin performansına etkisi
The effect of communication of swimming trainers with athletes on the performance of swimmers
  1. Tez No: 783003
  2. Yazar: EGE MERT BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, yüzücülerin yüzme antrenörlerinin iletişim becerilerini algılama düzeyleri ile performans kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni, antrenörlerin iletişim becerileri iken bağımlı değişkeni ise yüzücülerin performans düzeyleridir. Performansın değerlendirilmesinde kullanılacak bağımlı değişkenler ise, öz yeterlik, sosyal kaygı, özgüven, sürekli kaygı ve mükemmeliyetçilik düzeyleridir. Araştırma kapsamında yüzücülerin performans kaygılarının cinsiyet, yüzme ile uğraşılan süre, antrenör ile çalışma süresi değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı; antrenörlerin iletişim becerilerinin ise antrenörün cinsiyeti ve yaşı bakımından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul İlinde yer alan ve yüzme sporu ile uğraşan bireylerdir. Araştırmaya katılacak bireyler seçilirken olasılıksız örnekleme yöntemlerinden olan uygun örnekleme ve kartopu örneklemeden yararlanılmıştır. Bu araştırma kapsamında 203 bireye ulaşılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Antrenörlerin İletişim Becerileri Ölçeği, Öz Yeterlik Ölçeği, Sosyal Kaygı Ölçeği, Özgüven Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılarak veri elde edilmiştir. Yüzücülerin yüzme antrenörlerinin iletişim becerilerini algılama düzeyleri ile performans kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda iletişim becerileri ile performans kaygısını belirleyen değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between swimmers' perception of communication skills of swimming coaches and their performance anxiety. While the independent variable of the research is the communication skills of the coaches, the dependent variable is the performance levels of the swimmers. The dependent variables to be used in the evaluation of performance are self-efficacy, social anxiety, self-confidence, trait anxiety and perfectionism levels. Within the scope of the research, whether the performance anxiety of swimmers differed significantly in terms of gender, swimming time, working time with the trainer; It was also examined whether the communication skills of the coaches differed significantly in terms of the gender and age of the coach. The universe of the research is the individuals who are in Istanbul and are engaged in swimming. While selecting individuals to participate in the research, convenient sampling and snowball sampling, which are non-probability sampling methods, were used. Within the scope of this research, 203 individuals were reached. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models. In the study, data were obtained by using Personal Information Form, Coaches' Communication Skills Scale, Self-Efficacy Scale, Social Anxiety Scale, Self-Confidence Scale, Trait Anxiety Scale and Perfectionism Scale. Pearson product-moment correlation analysis was conducted to examine the relationship between swimmers' perception levels of swimming coaches' communication skills and their performance concerns. As a result of the analysis, it was seen that there was a significant relationship between communication skills and the variables determining performance anxiety.