Yüzme antrenörlerinin iletişim becerilerinin, yüzücülerin performans kaygısına etkisi
Effects of swimming coaches ' communication skills on performance anxiety
- Tez No: 532407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmada yüzücülerin antrenörleri ile iletişim becerilerinin performans kaygısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma İstanbul ili evreninden rastgele seçilen 396 yüzücü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yılmaz (2008) tarafından geliştirilen“Antrenörlerin İletişim Becerileri Ölçeği”ile öz yeterlilik, özgüven, mükemmeliyetçilik, sosyal kaygı ve sürekli kaygı boyutlarını içeren performans kaygısı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda antrenörlerin iletişim becerileri düzeyi ile performans kaygısı arasında ters yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç çerçevesinde, yüzme antrenörlerinin sahip olduğu iletişim becerisi düzeylerinin olumlu yönde farklılaşması sporcuların performans kaygısı düzeylerinin azalması yönünde etkili olacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect on the performance anxiety of the communication skills of the swimmers' coaches was investigated. The research was carried out on 396 swimmers randomly chosen from the universe of provinces.“Communication Skills of Coaches”developed by Yilmaz (2008) was used as a data collection tool and performance anxiety scale including self-efficacy, self-confidence, perfectionism, social anxiety and trait anxiety dimensions were used. As a result of the research, it was determined that there is an inverse relationship between the level of communication skills of the coaches and performance anxiety. In the context of this result, it can be said that the positively differentiation of the level of communication skills of the coaches with the swimmers will be effective in decreasing the level of performance anxiety.