Multipar gebelere uygulanan travay diyetinin doğum sürecinde anne ve bebeğe etkisi
- Tez No: 783005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Multipar gebelere uygulanan travay diyetinin doğum sürecinde anne memnuniyetine, doğumun süresine, gebenin ağrı ve anksiyete durumuna etkisi ile bebeğin doğum sonu sağlık göstergesine etkisini incelemek amacıyla planlanan randomize kontrollü deneysel nitelikte olan çalışma, İstanbul ilinde bir kurumda; kurum izni ve etik kurul onayını takiben Şubat-Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini 94 multipar (47 deney, 47 kontrol) oluşturdu. Deney grubundaki gebelere, açlık durumu göz önünde bulundurularak travay diyeti verildi. Kontrol grubuna ise travay diyeti verilmedi. Araştırmanın veri toplama araçları, katılımcıların“Kişisel Bilgi Formu”,“Gebe ve Bebek İzlem Formu”“VAS Ağrı Değerlendirmesi”,“VAS Anksiyete Değerlendirmesi”,“VAS Yorgunluk Değerlendirmesi”ve“VAS Susuzluk Değerlendirmesi”doğum sonu dönemde ise, kadına“Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği”uygulandı. Kontrol grubundaki gebelerin latent faz sürelerinin yaklaşık olarak 60 dakika daha az olduğu, deney grubundaki gebelerin 2. evre sürelerinin yaklaşık 3 dakika daha kısa olduğu, kontrol grubundaki gebelerin anksiyete 2. saat ölçümleri deney grubundaki gebelerden yüksek olduğu, kontrol grubunun doğumda verilen destekleyici bakıma ilişkin kadının algısı ölçeğinin alt boyutu olan rahatsız edici davranış puanları, deney grubunda rahatsız edici davranışlar puanlarından yüksek olduğu, deney grubu gebelerinin nst traselerinde akselerasyon sayılarının kontrol grubundakilere göre fazla olduğu, deney grubu tokluk kan şekeri değeri kontrol grubu gebelerinin giriş kan şekeri değerlerinden yüksek olduğu, deney grubu gebelerinin VAS susuzluk skalasına göre susuzluk hissetme durumlarındaki 2. saat ölçümlerinde anlamlı bir şekilde düştüğü, deney grubu destekleyici bakım toplam puanlarının kontrol grubu puanlarından yüksek olduğu görüldü. Hem deney hem de kontrol grubundaki yenidoğanların; postpartum dönemde ilk 30 dakikada ölçülen kan şekeri düzeylerinin benzer olduğu, 1. ve 5. dakika APGAR skorlarının benzer olduğu görüldü. Sonuç olarak, travay diyetinin anne ve fetüs sağlığına olumlu etki ettiği ve doğum sürecinde gebenin doğum menuniyetini artırdığı bulundu.
Özet (Çeviri)
A randomized controlled experimental study planned to examine the effect of labor diet applied to multiparous pregnant women on maternal satisfaction, duration of delivery, pain and anxiety status of the pregnant woman, and the postpartum health indicator of the baby, in an institution in Istanbul. The study was carried out between February and June 2022, following institutional permission and ethics committee approval. The sample of the study consisted of 94 multiparous (47 experiments, 47 controls). Pregnant women in the experimental group were given a labor diet considering their hunger status. The control group was not given a labor diet. The data collection tools of the study were the“Personal Information Form”,“Pregnancy and Baby Follow-up Form”,“VAS Pain Assessment”,“VAS Anxiety Assessment”,“VAS Fatigue Assessment”and“VAS Thirst Assessment”in the postpartum period.“Women's Perception of the Provided Supportive Care Scale”was applied. The latent phase durations of the pregnants in the control group were approximately 60 minutes shorter, the second stage durations of the pregnants in the experimental group were approximately 3 minutes shorter, the anxiety 2nd hour measurements of the pregnants in the control group were higher than the pregnant women in the experimental group. The disturbing behavior scores, which is the sub- dimension of the perception scale, were higher than the disturbing behavior scores of the experimental group, the acceleration numbers of the experimental group pregnant women in the nst traces were higher than those in the control group, the postprandial blood glucose value of the experimental group was higher than the entry blood glucose values of the control group pregnants. According to the VAS thirst scale, it was observed that the feeling of thirst of the pregnant women decreased significantly in the second hour measurements, and the experimental group's supportive care total scores were higher than the control group scores. Newborns in both the experimental and control groups; It was observed that the blood glucose levels measured in the first 30 minutes in the postpartum period were similar, and the APGAR scores at the 1st and 5th minutes were similar. As a result, it was found that the labor diet had a positive effect on the health of the mother and fetus and increased the birth satisfaction of the pregnant woman during the birth process.